ABD-İran savaşı nerede patlar? İsrail’deki şahin kanadın parmağı var mı?

featured

Prof. Dr. Sencer İmer, Kasım Süleymani suikastının ardından adım adım gelen ABD-İran olası savaş sahasının İran toprakları dışında yaşanacağını söyledi ve başka ülkeleri işaret etti. Saldırıda İsrail’deki şahin kanadın da hesaplarının olduğunu belirten İmer, Rusya ve Çin’in de denklemde olduğunu söyledi.

Dünyayı sarsan Kasım Süleymani suikastı Ortadoğu’da taşları yerinden oynattı. “Sert bir intikam” kararı alan İran’ın hamlesi bekleniyor. Ancak çatışmanın alevi, ABD ile İran arasında değil tüm bölgeyi, hatta dünyayı etkileyecek büyüklükte.

Prof. Dr. Sencer İmer, bu denklemde bölgeyi bekleyen gelişmeleri Veryansın Tv’ye değerlendirdi.

İşte Sencer İmer’in analizinin satır başları…

Kasım Süleymani olayı, Birinci Dünya Savaşı’nda Veliahtın öldürülmesi gibi bir olay mı?

“Kasım Süleymani İran’ın bölge ve dünya politikalarında önemli bir rol oynayan bir komutandı. Şimdi ona kimse dokunmadı bu tarihe kadar. Bir noktada ABD Trump’ın ifadesiyle 5 trilyon hatta bazen 7 trilyon para harcamak suretiyle bu bölgeye yerleşmek istedi. Bu bölgeye askerlerini getirmek istedi. Bir milyon Iraklı öldü pek çok insan göç etti. Bütün bunlar petrol, gaz kaynakları ve jeopolitik amaçlar, dolayısıyla bu bölgenin kontrol altına alınmasıyla ilgili bir çalışmaydı. Şimdi ABD karşısında yer alan İran hedefte olan bir ülke. Bundan sonraki zamanda da hedefte olacak.

‘TAM ZAMANI’ DEDİLER

Kasım Süleymani de İran’ın savunmasını İran topraklarının dışında karşılamak için görevlendirilmiş olan bir kimse. Bir noktada hem Irak’ta, hem Suriye’de hem Yemen’de her yerde İran’ın başına gelebilecek bir savaşı daha uzakta karşılamak için çalışan bir insan. Dolayısıyla ona şu ana kadar kimse dokunmadı. Belki daha önce de dokunabilirlerdi. Fakat son zamanlarda özellikle İran ile ABD arasında ciddi bir savaş çıkarma teşebbüsleri oldu. İşte o drone hadiselerini hatırlayalım. Hatta Türkiye ile İran’ı karşı karşıya getirme teşebbüsleri oldu ve bundan sonra da olacaktır. Dolayısıyla İsrail’deki şahin kanat, “Tarihte hiçbir zamanda sahip olmadığımız bir şansa sahibiz. Bunu şu anda gerçekleştirmemiz lazım” diye düşündü. Yani ‘Büyük İsrail’i kurmak, bölgeyi destabilize etmek, küçük devletçiklere bölmek…

Prof. Dr. Sencer İmer

ÇİN-RUSYA-İRAN TATBİKATI

Bu noktada İsrail’in içinde de Netanyahu’nun karşısında bulunan eski Genelkurmay Başkanı ikinci seçimlerde öne geçti. Netanyahu zor durumda. Dokunulmazlık kaldırılmış vaziyette. Yeniden bir seçim oluyor İsrail’de. Dolayısıyla İsrail’de özellikle şahin kanat bir var olma mücadelesi içerisinde. Tezlerini gerçekleştirme mücadelesi veriyor. Olay tam bu esnada bu oluyor. Ayrıca İran, Çin ve Rusya deniz kuvvetleri müşterek olarak Hint Okyanusu’nda askeri deniz tatbikatı yaptılar. Bu çok önemliydi. ‘Biz denizlerde de varız’ dediler. ABD’ye ‘sen tek başına denizlerdeki güç değilsin’ mesajı verdiler. Şimdi ABD’de seçim var bu sene Kasım ayında. Trump ekonomide başarılar sağladı, askeri olarak da başarılar sağlamaya çalışıyor. Askerlerini bölgeden çekmek ve orayı rahatlatmak istedi. Tam bu sırada olan bu olay Turmp’ı esasen zor durumda bıraktı.

ABD BAKTI Kİ VAZİYET CİDDİ…

Irak’ta Amerikan büyükelçiliği’nin basılmasında ne gibi bir bağlantı var?

Irak’ta seçimlerden sonra iş başına gelen Başbakan, Amerikalıların Irak’tan gitmesini istedi. Bu iş için ciddi bir mücadeleye girdi. Şimdi Amerika bu kadar para harcamış bu kadar gayret göstermiş buradan çekip gitmek istemiyor, üsler kurmak istiyor. Buna karşılık Kürt kartını kullanmaya çalıştı. Şu anki Irak Cumhurbaşkanını öne sürdü. Hatta PKK/PYD’yi kullanmak suretiyle, hatta Suriye unsurlarını kullanmak suretiyle… Buna İran izin vermedi. Büyükelçilik yeşil bölgede ve Irak güvenlik güçlerinin koruması altında. Koruyacağı halde korumadı, yani kapıya dayandılar. ABD baktı ki vaziyet ciddi. Bu ciddiyet içinde oradan çekilmek durumu ortaya çıktı. Vietnam’da olduğu gibi bir durumla karşı karşıya olduğunu gördü. O halde ben de atak yapmam lazım dedi ve suçlu olarak gördüğü için Süleymani’yi ortadan kaldırdı.

VİETNAM ÖRNEĞİ

Fakat bu ABD’nin orada kalıcı olmasına yardımcı olabilir mi? Bence olamaz, tam tersi olacak. Çünkü aynı şeyi ABD Vietnam’da yaptı. Vietnam’da ABD’liler niçin kalacaktı? ‘Biz burada kendimize uygun bir rejim kurduk, komünistlere karşıyız, bunları buradan kovacağız’ diye bir çalışma içindeydiler. Başka bir şey yoktu tek hedefleri orada kalmaktı. Kendi adamlarının iş başında kalmasıydı, başaramadılar. Çünkü karşı taraf vatan müdaafasına geçmişti. Aynı durumla şu anda Irak’la karşı karşıya. Yani Vietnam olayı benzeri şu an Irak’ta oluyor. Dolayısıyla ABD burada kaybetmek yolunda ilerlemektedir. Zor kullanırsan, güç kullanırsan bu olayı hızlandırırsınız ve oradan çekilmeniz hızlanır.

Peki şimdi bir yandan İsrail için çok önemi bir hamle, bir yandan da ABD’nin çekileceğinin hızlanmasını getireceğini ifade ediyorsunuz…

İSRAİL’İN ŞAHİN KANADI

Yani İsrail burada oldu bittiye getirmeye çalışıyor ABD’yi kullanarak. Fakat ABD’nin çıkarına değil. Dolayısıyla burada ABD çok büyük kayıplar verebilir, nitekim yapılan açıklamalar o yönde. Yani İran tarafı kendisi savaşa girmeyerek milis kuvvetlerini devreye sokarak ABD’lileri büyük çapta zarara uğratabilir. Nitekim Lübnan’da böyle bir şey oldu, çok büyük kayıplar verdiler. Çünkü ABD kamuoyu bunu kabul etmez, ‘ben orada niye varım’ sorusunu soracak. ‘İsrail şahin kanadını desteklemek için varım, emperyalist hedeflerimi savunmak için varım’ gerekçesini kamuoyu kabul etmez. Trump da kaybeder. O halde kaybetmemek için ne yapacak? Çekilme hareketine devam edecek. Yani bunu hızlandıranlar yanlış bir iş yapıyorlar. Netanyahu takımının arkasında olduğunu tahmin ettiğim bu hareket yanlış bir hareket. İsrail’e de faydası yok. Neticede İsrail’deki seçimi Netanyahu da kazanamayacaktır. Dokunulmazlığının geri verilmesini istiyor seçimler için. Onun da lehine olmayacaktır. Newton prensibi var fizikte. Nedir, kuvvet karşı kuvvet, aksiyon oldu mu reaksiyon olur. Ben bu kanunların sosyal bilimler için de geçerli olduğunu düşünüyorum.

İRAN SAVAŞI TOPRAĞININ DIŞINDA VERECEK

İran devlet olarak resmen ABD ile bir savaşa girmez arkada durur. Çünkü devlet tecrübesi bunu gerektirir. Tahribatın İran’da yayılmasını istemez. Kasım Süleymani’nin bütün yaptığı işler tahribatın İran’a gelmemesi içindi. İran böyle bir politikadan vazgeçmez. Dolayısıyla İran’ı savaş dışında tutacaktır. Savaş başka yerde olacaktır, savaşın temsil ettiği Irak ve Suriye’de olacaktır. Şimdi hatta Yemen ve Libya’ya da yansıyabilir. Dolayısıyla ben ABD’lilerin zor durumda olduğu kanaatindeyim. ABD çıkarlarının da zor durumda olduğu kanaatindeyim. Trump bunu görecektir ve seçim senesinde olduğu için bunun tedbirini alacaktır. Savaşa girerek değil, daha çok tahribat yaparak değil çehresini koruyarak oradan çekilecektir bir şekilde.”

ABD-İran savaşı nerede patlar? İsrail’deki şahin kanadın parmağı var mı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!