ABD işaret etti, CHP'li Çeviköz harekete geçti

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Filistin'den gelen Hamas yetkilileri ile yaptığı görüşmeyi kınamış ve Hamas'ı "terör örgütü" olarak tanıdıklarını duyurmuştu. Hemen ardından görüşmeyi TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz, “Hamas, ABD, AB ve İsrail başta olmak üzere birçok ülke tarafından terör örgütü olarak tanınmaktadır" ifadelerini kullandı.

ABD işaret etti, CHP'li Çeviköz harekete geçti

Bölgenin en büyük terör örgütü PKK/YPG'yı "müttefik" ilan ederek, binlerce tır silah veren ve yöneten ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağırladığı Filistin heyetini "terörist" ilan etti.

İsrail'in on yıllardır Filistin'de uyguladığı zulmün ve terörün en büyük destek ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamas yetkilileri ile yaptığı görüşmeyi kınamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “Erdoğan’ın teröristlerle görüşmeye devam etmesi sadece Türkiye’nin uluslararası toplumdan izole edilmesine hizmet eder" demişti.

Açıklamada, “Bu görüşme Türkiye’nin ABD ve diğer Batı ülkeleri ile ilişkilerini zedeler. ABD görüşmeyi şiddetle kınıyor. Hamas, ABD ve AB tarafından terör örgütü olarak tanınıyor” ifadeleri kullanıldı.

ÇEVİKÖZ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

ABD açıklamasının hemen ardından CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz harekete geçerek görüşmeyi Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Haniye’nin görüşmesinde Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’ın da hazır bulunduğunun ifade edildiğini söyleyen Çeviköz, “Hamas, ABD, AB ve İsrail başta olmak üzere birçok ülke tarafından terör örgütü olarak tanınmaktadır. Söz konusu gelişmeler, ülkemiz tarafından kabul edilen ve desteklenen Filistin-İsrail sorununun iki devlet temelli çözülmesine ciddi bir engel oluşturmaktadır. Bölgemizdeki tansiyonu daha da yükseltecek olan bu gelişmeler, Türkiye’nin Filistin sorununa ilişkin aktif rol oynamasını da engellemektedir” ifadelerini kullandı.

Hamas üyelerine Türk vatandaşlığı verildiği iddialarının gerçek olup olmadığını soran Çeviköz’ün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorular yöneltti.