ABD Karabağ'da devreye mi giriyor?

Azerbaycan ordusunun ilerleyişi sürerken Reuters haber ajansı, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarıyla Washington'da görüşeceğini iddia etti. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Rusya müdahalesini istemediklerini söylemişti.

ABD Karabağ'da devreye mi giriyor?

Azerbaycan ordusu ile Dağlık Karabağ'daki Ermeni milisler arasında 27 Eylül'de başlayan çatışmalar devam ederken Azerbaycan, Zengilan kent merkezi ile 24 köyün daha ele geçirildiğini bildirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında Fuzuli iline (rayon) bağlı Dörtçınar, Kürtler, Yukarı Abdurrahmanlı, Kargapazar, Aşağı Veyselli ve Yukarı Aybasanlı; Cebrail iline bağlı Safarşa, Hasankaydı, Fuganlı, İmambağı, Taşveyselli, Aktepe ve Yar Ehmedli; Hocavend iline bağlı Ağcakend, Mülküdere, Taşbaşı, Güneşli ve Veng (Çınarlı); Zengilan il merkeziyle Zengilan iline bağlı Havalı, Zerneli, Memmedbeyli, Hekeri, Şerifan ve Muganlı köylerinin Azeri ordusunun kontrolüne geçtiğini bildirdi.

Aliyev, Hocavend iline bağlı Veng köyünün ismini Çınarlı olarak değiştirdiğini kaydetti.

Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasında, operasyonların başladığı 27 Eylül'den bugüne kadar Ermenistan ordusuna ait 241 tankın imha edildiğini belirterek çalışır durumda ele geçirilen 39 tankın ise Ermenistan ordusuna karşı kullanıldığını kaydetti.

ÖLEN ERMENİ ASKERİ SAYISI 772'YE ULAŞTI

Aliyev, Ermenistan ordusuna ait dört adet S-300 füze sistemini de imha ettiklerini bildirdi. 

Ölen Ermeni asker ve milislerinin sayısı 772'ye ulaştı

Diğer yandan dünyada Ermenistan dahil hiçbir ülke tarafından tanınmayan Dağlık Karabağ yönetiminin savunma yetkilileri, Azeri ordusuna karşı savaşan 43 Ermeni milisin daha öldüğünü bildirdi. Böylece çatışmaların başladığı 27 Eylül'den bu yana ölen milis sayısının 772'ye ulaştığı ve 37 sivilin de yaşamını yitirdiği açıklandı.

Askeri kayıplarla ilgili rakam vermeyen Azerbaycan ise çatışmalarda 61 Azeri sivilin yaşamını yitirdiğini, 261 sivilin yaralandığını açıkladı.

REUTERS: BAKANLAR WASHINGTON'A GİDECEK

Şimdiye kadar Rusya arabuluculuğunda ilan edilen iki ateşkese rağmen çatışmalar devam ederken Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) devreye gireceğine dair haberler geliyor.

Reuters haber ajansı, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının cuma günü Washington'da ABD'li mevkidaşları Mike Pompeo ile bir araya geleceğini bildirdi. Tarafların Pompeo ile birlikte mi, ayrı ayrı mı görüşecekleri ise netlik kazanmadı.

SARKİSYAN: RUSYA MÜDAHALESİ İSTEMİYORUZ

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, France-24 televizyonuna verdiği demeçte Türkiye'yi Kafkasların güneyinde istikrarı bozmakla suçladı, ancak Rusya'nın müdahalesini de istemedikleri mesajı verdi.

Sarkisyan Rusya'nın ya da diğer ülkelerin bölgeye askeri müdahalesini desteklemediğini belirterek "Bu durum bir başka Suriye vakasına yol açabilir" dedi.