ABD Kıbrıs'ta 'federasyon' istedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Cenevre'de Kıbrıs konulu gayriresmi görüşmeler sürerken kendilerinin adada ''iki bölgeli ve iki toplumlu bir federasyonda birleştirecek bir anlaşmayı'' desteklediklerini yineledi.

ABD Kıbrıs'ta 'federasyon' istedi

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferans Cenevre'de devam ediyor.

Dünkü toplantılara, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis ile garantör ülkeler adına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, görüşmelerin devam ettiği sırada BM Genel Sekreteri Guterrese'e 6 maddelik önerilerini sundu.

İşte KKTC'nin Cenevre'de sunduğu 6 maddelik öneri

Sunulan öneride KKTC'nin talebi "Kıbrıs Türk önerisinin özü, Kıbrıs Türk halkının özünde var olan egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün tanınmasıdır ve bu yolla Ada'daki iki mevcut Devlet arasında bir iş birliği ilişkisi kurulabilir. Bu, gerçekçi ve sürdürülebilir bir çözüme doğru sonuç odaklı ve belli bir zaman aralığını kapsayan müzakerelerin yolunu açacaktır" diye özetlendi.

ABD TAVRINI AÇIKLADI

Öte yandan görüşmelere ilişkin ABD tavrını açıkladı.

Twitter üzerinden bir açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD'nin Kıbrıs görüşmelerini tekrar başlatma girişimlerini olumlu karşıladığını ifade etti.

KKTC'nin talebini aksine Price, ''Kıbrıslıların önderliğinde BMGK kararları uyarınca tüm Kıbrıslılar ve bölge yararına 2 bölgeli 2 toplumlu bir federasyonda birleştirecek kapsamlı bir anlaşmayı destekliyoruz'' dedi.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Cenevre'deki görüşmelerde iki devletli çözümü savunacaklarını söylemişti.