ABD, Kongre baskınının yeni görüntüleriyle şokta

ABD'de Başkan Donald Trump'ın destekçilerinin düzenlediği Kongre baskınının yeni görüntüleri ortaya çıktı. Senato'nın içinde yaşananların ilk kez bu kadar net anlaşıldığı görüntülerde, saldırganlar senatörlerin eşyalarını karıştırıyor; 'boynuzlu şaman'ın megafonlu liderliğinde dua ediyor.

ABD, Kongre baskınının yeni görüntüleriyle şokta

ABD'de seçim sonuçlarını kabul etmeyen Başkan Donald Trump'ın destekçilerinin 6 Ocak'ta Kongre binasına düzenlediği baskının yeni görüntüleri ortaya çıktı. New Yorker dergisinden Luke Mogelson'un çektiği görüntülerde, Trump'ın destekçilerinin "Biz Trump'ı dinliyoruz" diyerek Kongre binasına ve Senato'ya girdiği anlar görülüyor, salondaki konuşmaları duyuluyor.

Bir kişi, Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi için küfürlü bir şekilde "Nancy nerede?" diye soruyor, bir diğeri 'seçimlerde hile yapıldığı' iddiasına kanıt aradıklarını savunarak senatörlerin eşyalarını ve belgelerini karıştırıyor. Boynuzlu ve kürklü kostümüyle 'boynuzlu şaman' olarak anılan Jacob Chansley’nin, Senato balkonundan (05.55) bağırdığı görülüyor.

'DÖRT MİLYON KİŞİ DAHA GELİYOR'

Saldırganlar, içeride bulunan az sayıdaki güvenlik görevlisini dinlemiyor, "Onlar bir seçim çaldı, biz sandalyelerine bile oturamaz mıyız?" iddiasında bulunuyor. Jacob Chansley Başkan Yardımcısı Mike Pence'in sandalyesinden kalkmayı reddederek, "O bir hain" diyor. Kendilerini engellemeye çalışan güvenlik görevlilerine 'dört milyon kişinin daha yolda olduğu' sanrısıyla yanıt veren saldırganlar, Chansley'nin elinde megafonla yönettiği bir duaya da katılıyor. Chansley'nin, 'tiranlara, komünistlere ve küreselcilere mesaj göndermeleri için Kongre'ye girmelerine izin verdiği' gerekçesiyle tanrıya teşekkür ettiği görülüyor.

ESKİ FBI BAŞKAN YARDIMCISI: PROPAGANDADAN SARHOŞ OLMUŞLAR

New Yorker'ın yayınladığı bu görüntüler, bugüne dek Senato'nun içinde yaşananlara dair parça parça fotoğraf ve kısa videolarla elde edilen resmi somutlaştırdı. Görüntüler ABD'de şok etkisi yaratırken, eski FBI direktör yardımcısı Andrew McCabe "Bu görüntüleri izlemek çok zor" dedi. MaCabe, gördüğü kişileri "Propaganda ve yalanlardan dolayı sarhoş olmuşlar" diye niteledi, "Bu, ABD'de göreceğinizi düşüneceğiniz bir görüntü değil" diye konuştu.