ABD Kongresi’nde kriz: Türkiye S-400’lerle Amerikan savaş uçaklarını kilitledi

Türkiye'nin S-400 sistemlerini Amerikan F-16 ve F-4 savaş uçaklarına karşı test etmesi ABD’li Kongre üyelerini kızdırdı.

ABD Kongresi’nde kriz:  Türkiye S-400’lerle Amerikan savaş uçaklarını kilitledi
ABD Kongresi’nde kriz:  Türkiye S-400’lerle Amerikan savaş uçaklarını kilitledi

Defense News'in kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; temmuz ayındaki tatbikat sırasında Türkiye'deki S-400 sistemlerinin F-16 savaş uçağına kilitlenmesi karşısında büyük bir kızgınlık duyan ABD'li Kongre üyeleri, bunu ABD de dahil F-16 kullanan diğer ülkelere yönelik "gizli tehdit" olarak niteledi.

'ERDOĞAN'IN GÖRÜŞMESİNDEN BİR GÜN SONRA'

ABD'li bir kaynak, "Bu sadece kasıtlı bir olay değildi, aynı zamanda bu olay Erdoğan'ın Oval Ofis'le telefon görüşmesinden bir gün sonra gerçekleşti" dedi.

Defense News'e demeç veren ABD Senatosu Dışişleri Komitesi Başkanı Jim Risch, "Türkiye, çok uzun zamandır stratejik müttefikimiz ancak ilişkilerimiz son yıllarda bozuldu ve bozulmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rus S-400 sistemlerini satın alması, ilişkilerimizin niteliğini ciddi şekilde değiştirdi. Bu alım, rakibimiz Putin'in çıkarına ve NATO'nun bütünlüğünü tehdit ediyor" ifadelerini kullandı.

'S-400'LER TEST EDİLDİ' İDDİASI

7 Temmuz'da Fighter Jets World portalı, Türk ordusunun Ankara yakınlarındaki Mürted Hava Üssünde S-400 hava savunma sistemini Amerikan F-16 ve F-4 savaş uçaklarına karşı test ettiğini yazmıştı.

S-400 KRİZİ

Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerde krize neden olan Rus yapımı füze savunma sistemi S-400'lerin Türkiye'ye teslim anlaşması Eylül 2017'de imzalanmıştı. Moskova, Türkiye'ye ilk S-400 sevkiyatını Temmuz 2019'da başlatmıştı. 

ABD'nin çeşitli yaptırım tehditlerine rağmen Ankara, bu konuda taviz vermeyi kesin bir dille reddetmiş ve ek S-400 sistemlerini satın almaya yönelik müzakerelere devam etmişti. ABD, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alımı sonrası Türkiye'yi F-35 programından çıkardığını duyurmuştu.