ABD Kongresi’nde kriz: Türkiye S-400’lerle Amerikan savaş uçaklarını kilitledi

featured
service

Türkiye’nin S-400 sistemlerini Amerikan F-16 ve F-4 savaş uçaklarına karşı test etmesi ABD’li Kongre üyelerini kızdırdı.

Defense News’in kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; temmuz ayındaki tatbikat sırasında Türkiye’deki S-400 sistemlerinin F-16 savaş uçağına kilitlenmesi karşısında büyük bir kızgınlık duyan ABD’li Kongre üyeleri, bunu ABD de dahil F-16 kullanan diğer ülkelere yönelik “gizli tehdit” olarak niteledi.

‘ERDOĞAN’IN GÖRÜŞMESİNDEN BİR GÜN SONRA’

ABD’li bir kaynak, “Bu sadece kasıtlı bir olay değildi, aynı zamanda bu olay Erdoğan’ın Oval Ofis’le telefon görüşmesinden bir gün sonra gerçekleşti” dedi.

Defense News’e demeç veren ABD Senatosu Dışişleri Komitesi Başkanı Jim Risch, “Türkiye, çok uzun zamandır stratejik müttefikimiz ancak ilişkilerimiz son yıllarda bozuldu ve bozulmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus S-400 sistemlerini satın alması, ilişkilerimizin niteliğini ciddi şekilde değiştirdi. Bu alım, rakibimiz Putin’in çıkarına ve NATO’nun bütünlüğünü tehdit ediyor” ifadelerini kullandı.

‘S-400’LER TEST EDİLDİ’ İDDİASI

7 Temmuz’da Fighter Jets World portalı, Türk ordusunun Ankara yakınlarındaki Mürted Hava Üssünde S-400 hava savunma sistemini Amerikan F-16 ve F-4 savaş uçaklarına karşı test ettiğini yazmıştı.

S-400 KRİZİ

Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerde krize neden olan Rus yapımı füze savunma sistemi S-400’lerin Türkiye’ye teslim anlaşması Eylül 2017’de imzalanmıştı. Moskova, Türkiye’ye ilk S-400 sevkiyatını Temmuz 2019’da başlatmıştı. 

ABD’nin çeşitli yaptırım tehditlerine rağmen Ankara, bu konuda taviz vermeyi kesin bir dille reddetmiş ve ek S-400 sistemlerini satın almaya yönelik müzakerelere devam etmişti. ABD, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alımı sonrası Türkiye’yi F-35 programından çıkardığını duyurmuştu.

ABD Kongresi’nde kriz: Türkiye S-400’lerle Amerikan savaş uçaklarını kilitledi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. Bence gaz alıyorlar s400 aktif edilmediki nasıl olıyorbu?

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  artık net olarak belli bunlar ciddi ciddi Türkiye ye saldırmayı düşünüyorlar ve bizim kendimizi savunmamiazada çok kızıyorlar.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Yunanistan’da senelerdir S300 var kimse sesini çıkarmadı. O da NATO üyesi. Buradaki itiraz neden sadece Türkiye’ye aceba? Bunun altında yatan muhtemel nedenleri Yunanistan’la karşılaştırarak da değerli VeryansinTV yazarlarından biri değerlendirirse çok aydınlatıcı olur diye düşünüyorum.

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Demekki, s 400 ler gelince depoya koymamislar…

  Cevapla
 5. 2 sene önce

  İyi etmişler . Bir sonraki deneme, F22 , F35 e olur inşallah :)

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!