ABD Kongresinin ilk kadın Müslüman vekili de Türkiye’yi hedef aldı!

ABD Kongresinin ilk Müslüman kadın vekillerinden Ilhan Omar'ın başını çektiği kadın kongre üyeleri, Türkiye'nin Suriye'de beyaz fosfor kullanıp kullanılmadığının ayrıntılı olarak incelenmesini istedi.

ABD Kongresinin ilk kadın Müslüman vekili de Türkiye’yi hedef aldı!

Çeviren: YAĞMUR AVCI ÖZDEMİR / Veryansın Tv

ABD Kongre üyeleri, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’i Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’yla ilgili tam bilgilendirme yapmaya çağırdı. Dört Amerikan Kongre üyesi bir mektup yazarak Donald Trump’tan, Türkiye’nin Kuzey Suriye harekatı sırasında “Kürt sivillere karşı beyaz fosfor silahı kullanıp kullanmadığının” araştırılmasını istedi. Mektubu verenler arasında ABD Kongresinin ilk Müslüman kadın vekillerinden Ilhan Omar’ın da olması dikkat çekti.

The Guardian’dan Dan Sabbagh’ın aktardığına göre, Ilhan Omar ve üç kadın Kongre üyesi, Jeffrey’i iki ay önce yapılan “Türk işgali” sırasında, bir savaş suçu olduğuna inanıp inanmadığı konusunda tam bir brifing vermeye çağırdı.

Mektupta şöyle denildi: “Türkiye’nin bir NATO müttefiki ve Suriye Kürtlerinin bir ortağı olarak eşsiz bir konumda olan Amerika Birleşik Devletleri, bu saldırının kurbanları olduğu iddia edilen tarafın hangi koşullarla çevrelendiği hakkında tam bir soruşturma yapılması konusunda önderlik etmeli. ”

TSK’nın Resulayn’da yasadışı forfor bombası kullandığı yalanının tekrarlandığı çağrıda durumun “aciliyet meselesi” haline geldiği ve Irak’ta tutulduğu iddia edilen mağdurlardan doku örnekleri alınması gerektiği iddia edilerek, “Amerika Birleşik Devletleri ve Uluslararası Topluluk tam kanıtlara sahip olabilir” denildi.

Ayrıca Jeffrey’den ABD Dışişleri Bakanlığının “Türkiye’nin sivillere karşı beyaz fosfor kullandığı kanıtlanırsa” nasıl bir tutum sergileyeceği, “Suriye’de Türkiye’nin kullandığı kimyasal silah iddialarıyla ilgili tam, tarafsız ve ayrıntılı bir soruşturma yapmayı taahhüt edip etmeyeceği” de soruldu.

Mektubta Omar’ın dışında imzası olan diğer kongre üyeleri de Karen Bas, Juan Vargas ve Sheila Jackson Lee.

Haberde, TSK’nın Barış Pınarı Harekatı’nı hedef alan muhabir, PKK/YPG’nin sahte fotoğraflarla yaptığı “fosfor bombası” kara propagandasını tekrarladığı görüldü.

Bakan Akar uyarmıştı… PKK ‘kimyasal silah’ yalanını devreye soktu!

PKK/YPG YALANLARI

Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Ciddi bir şekilde yakılan Suriyeli çocukların resimlerle ortaya çıkmasıyla, sınırdaki Ras el-Ayn şehrinde veya çevresinde Türk kuvvetleri tarafından beyaz fosfor kullanarak hedef alındıkları yönündeki suçlamaları ortaya koydu.

Beyaz fosfor rutin olarak dünyadaki militanlar tarafından muhafaza edilmekte ve yasal olarak gündüz vakti bir sis perdesi olarak ve geceleri bir alanı aydınlatmak için bir teşvik edici olarak kullanılmaktadır. Ancak sivillere karşı kullanılması yasa dışıdır, çünkü cilt ile temasında ciddi ve olağanüstü acı verici yanıklara neden olur.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ndeki Müfettişler (OPCW) başlangıçta olay hakkında “bilgi topladıklarını” söylediler, ancak daha sonra “soruşturma başlatmayacakları” sonucuna vardılar.

Türkiye daha önce suçlamaların yalan olduğunu söylemişti. Savunma bakanı Hulusi Akar ekim ayında şunları söyledi: “Türk silahlı kuvvetlerinin stoklarında kimyasal silah bulunmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir.”

Trump beklenmedik bir şekilde sınır bölgesinden birlikleri geri çekeceğini söylediği zaman Türkiye’nin Kuzey- Doğu Suriye’yi işgaline yesil ışık yakmıştı. Türk ve Suriye Kürt kuvvetleri arasında kısa bir savaştan sonra Rusya’nın önderliğiyle bir güvenlik bölgesi oluşturuldu.”