ABD, ‘Libya’ya gönderilen Rus uçakları’ diye fotoğraf yayınladı, Moskova ‘yalan’ dedi

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Rusya’dan Halife Hafter’e ve ona bağlı milislere gönderildiği belirtilen savaş uçaklarının fotoğraflarını yayınladı. Moskova ise iddialar için 'Bir başka Amerikan korku hikayesi' diyerek yalanladı.

ABD, ‘Libya’ya gönderilen Rus uçakları’ diye fotoğraf yayınladı, Moskova ‘yalan’ dedi

Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı (AFRICOM), gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e ve ona bağlı milislere Rusya tarafından gönderildiği belirtilen bir takım Rus savaş uçaklarının fotoğraflarını paylaştı.

‘WAGNER’E TAARUZ DESTEĞİ’ İDDİASI

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Rusya’nın Libya’ya savaş uçağı gönderdiğini iddia ederek, Moskova’nın Libya kıyılarında hava sahasını kapatabileceğini ve bunun Avrupa açısından önemli bir güvenlik kaygısı oluşturacağını söyledi. Rusya’nın son zamanlarda Libya’daki Kremlin destekli özel güvenlik şirketi Wagner’e destek vermek üzere bu ülkeye gönderdiği uçakların, uluslararası toplumca tanınan Libya hükümetine karşı gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter’i destekleyen Wagner grubuna taaruz desteği vereceği öne sürüldü.

Açıklamada, “Rus uçakları, Rusya’daki bir hava üssünden gelip Rusya menşeli olduğunu kamufle etmek için Suriye’de tekrar boyanarak Libya’ya geçti” ifadeleri kullanıldı.

‘SONRAKİ ADIM KIYILARDAKİ HAVA SAHASINI KAPATMAK’

ABD Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Jeff Harrigian da, “Rusya, Libya’da kıyılardaki üsleri ele geçirirse bir sonraki adımı uzun menzilli Geçişe Kapatma ve Alan Hakimiyeti (A2AD) silahlarını (hava savunma sistemleri) oraya yerleştirmek olacaktır. O gün geldiğinde, bu durumda Avrupa’nın güney kanadı için büyük bir güvenlik kaygısı söz konusu olacaktır” iddiasında bulundu.

Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) Ulusal Mutabakat Hükümeti yetkililerinden aktardığı iddialara göre ise, uçakların ‘Moskova’dan destek olmadığı takdirde’ Hafter tarafından kullanılamayacağı ifade edildi.

RUSYA’DAN YALANLAMA: YENİ BİR KORKU HİKAYESİ

Rus askeri uçaklarının Libya’ya gönderilmesi iddiası ise Rusya tarafından yalanlandı. Rus basınına konuşan Devlet Duması Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Andrei Krasov, “Bir başka Amerikan korku hikayesi. Bu, eski Amerikan idarelerinin ruhunda sahte ve yanlış bilgilerdir ”dedi. Krasov, Rusya’nın Libya’daki şiddetin sona erdirilmesini desteklediğini ve çatışmaya tarafları müzakere etmeye çağırdığını hatırlattı.

Türkiye’nin desteklediği Trablus hükümeti güçleri son haftalarda Hafter’e karşı stratejik kazanımlar sağlamıştı. En son kritik önemdeki Vatiyye Askeri Üssü’nde kontrolün sağlanması askeri kaynaklarca “Hem Türkiye hem de Trablus yönetimi açısından doğu Libya’daki dengeleri değiştirecek büyük bir kazanım” olarak değerlendirilmişti.

Aynı zamanda Libya ordusu, Türk SİHA’larının desteğiyle, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hafter’e sağladığı Rus yapımı 5 Pantsir hava savunma sistemini geçen hafta etkisiz hale getirmişti.