ABD mahkemesinden Halkbank kararı

ABD'nin İran'a yaptırımlarını delmek iddiasıyla New York'ta açılan davada mahkeme Halkbank'ın davanın düşürülmesi talebini reddetti.

ABD mahkemesinden Halkbank kararı

Hakim Richard Berman, 16 sayfalık gerekçeli kararında, Halkbank’ın ABD’ye karşı suç işlediğini, yasalara göre kendi mahkemesinde yargılanması gerektiğini ifade etti.

Hakim Berman, taraflara elektronik adli sistem aracılığıyla yazılı olarak ilettiği gerekçeli kararında, Halkbank’ın 20 milyar dolar tutarındaki İran hükümeti ve şirketlerinin paralarının uluslararası transferinde aracı olduğunu, bu miktarın bir milyarlık dolarlık bir bölümünün de Amerikan bankaları aracılığıyla transfer edildiğini kaydetti.

Hakim Berman, Halkbank’ın yaptığı başvuruda yargılanamayacağı ve davanın düşmesiyle ilgili ortaya koyduğu tüm argümanlara, şimdiye kadar görülen emsal davalarda alınan kararlardan çeşitli örneklerle yanıt verdi.

'RIZA SARRAF VE HAKAN ATİLLA AYNI GEREKÇELERLE BAŞVURDULAR REDDETTİM'

Amerika'nın Sesi'nden Can Kamiloğlu'nun haberine göre, hakim Berman, daha önce Rıza Sarraf’ın da davasının düşürülmesiyle ilgili aynı taleplerle başvurduğunu ve o başvuruyu da reddettiğini, daha sonra da Sarraf’ın hakkındaki suçlamaların tamamını kabul ettiğini kaydetti. 

Hakim Berman’ın gerekçeli kararında verdiği diğer emsal karar da eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı dava oldu. Hakim Berman, Atilla’nın davasının düşürülmesi için mahkemeye başvuruda bulunduğunu ve bu başvuruyu da reddettiğini ifade etti.

Hakim Berman, Atilla’nın 32 ay hapis cezasına çarptırıldığını, daha sonra mahkumiyet kararının bozulması için bir üst mahkemeye başvurduğu, üst mahkemenin de bu talebi kabul etmediğini ve Atilla için kendi verdiği kararı bir kez daha onayladığını belirtti. 

Halkbank’ın ABD’de yargılanamayacağı yönündeki argümanla ilgili de yorum yapan Berman, Halkbank’ın şimdiye kadar Amerikan Maliye Bakanlığı’na hem Türkiye’de hem de ABD’de yanlış bilgiler verdiğini belirtti. 

DOSYALARI BİRLEŞTİRMEYİ DE REDDETTİ

Halkbank’ın Amerikan finans sistemini kullanarak suç işlediğini, New York’taki bankaları kullanarak bir milyar dolarlık İran parasının transferini sahte işlemlerle gerçekleştirdiğini savunan Berman “Halkbank hem Amerika’da hem de New York’ta suç işlemiştir. Yasalar çerçevesinde Amerika’ya karşı suç işleyen bir kurum bu ülkede yargılanır. Yargılanmama dokunulmazlığı söz konusu olamaz. Halkbank’ı yargılamak, tamamen benim mahkememin alanına girer. Hem hukuk sistemi hem de şimdiye kadar esastan alınmış emsal kararlar, Halkbank’ın davasının düşürülmesi, burada yargı muafiyeti, yargı dokunulmazlığı olmadığını bize kanıtlıyor” dedi.

Hakim Berman, Halkbank’ın iddianamede yer alan altı ayrı suçlamanın tamamından yargılanacağını, iki ayrı suçlamanın aynı olduğu ve bu suçlamaların birleştirilmesi yönündeki talebini de reddettiğini kaydetti. 

JÜRİLİ DURUŞMALAR 1 MART'TA BAŞLAYACAK  

Halkbank, avukatları aracılığıyla mahkemeye yaptığı başvuruda, reddi hakim ve davanın düşmesi talebinde bulunmuş, 18 Eylül’de yapılan ara duruşmada dinlenmişti. Hakim Berman geçtiğimiz ay Halkbank’ın reddi hakim kararı başvurusunu da reddetmiş, bu karar sonrasında da Halkbank temyiz hakkını kullanarak için istinaf mahkemesine kararın temyizi için başvuruda bulunmuştu. Hakim Berman, Halkbank’ın jürili duruşmalarının 2022 yılında yapılması talebini de kabul etmemiş, jürili duruşmaların 1 Mart 2021 yılında başlamasına hükmetmişti.