ABD-PKK yağmacılığı! Suriye'den petrol ve buğday çaldılar

ABD güçleri ile PKK’nın Suriye kolu PYD’nin çatı örgütü SDG, Haseke bölgesi kırsalının kuzeydoğusundaki Rümeylan'dan buğday ve petrol yüklü 45 aracı Irak’ın kuzeyine götürdü.

ABD-PKK yağmacılığı! Suriye'den petrol ve buğday çaldılar

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA'nın haberinde "Suriye’nin zenginliklerini çalmaya devam eden Amerikan işgal güçleri, Haseke bölgesi kırsalının kuzeydoğusundaki Rümeylan'dan buğday ve petrol yüklü 45 araç kaçırdı" denildi. 

SANA'ya konuşan El Süveydiye köyünden yerel kaynaklar, 'Rümeylan'dan çıkarılan buğday ve petrol yüklü 45 kamyon ve tankerden oluşan bir konvoyun, el Velid sınır geçişi üzerinden kuzey Irak’a götürüldüğünü' belirtti.

Sputnik’in aktardığına göre aynı kaynaklar, 'ayrıca Kuzey Irak'tan gelip el Velid'den geçen teçhizat ve lojistik malzeme yüklü 27 kamyondan oluşan bir konvoyun, buradaki işgal güçlerini desteklemek için Rümeylan'a yöneldiğini’ aktardı.

Kısa bir süre önce de El Cezire bölgesinden yasadışı şekilde çıkarılan petrolü taşıyan 37 tankerin ve içinde ne olduğu bilinmeyen çok sayıda kamyon ile dondurucu kamyonun el Velid sınır geçişine yöneldiği belirtilmişti.

Önceki nakliyatla ilgili SANA'ya konuşan kaynaklar, büyük kapalı kutular konulmuş bir dizi tankere PKK’nın Suriye kolu PYD’nin çatı örgütü SDG’ye ait olduğu söylenen makineli tüfekli destek araçlarının eşlik ettiğini kaydetti.

Suriyeliler ekmek kriziyle baş etmeye çalışırken, ABD güçleri ile PKK/PYD, Haseke'ye bağlı Rümeylan ve Malikiyye'deki tonlarca buğdayı Irak'a taşıyor. PYD, Suriye hükümetinin Kamışlı'daki Manuk Un Değirmeni'ne de el koyarak çalışanların işlerine son verdi. Manuk Değirmeni, Fırat'ın doğusundaki bölgelerde en büyük ikinci un üretim merkezi…

Haziran sonunda Ortadoğu'daki müttefiklerine 'Suriye ile ilişkileri normalleştirme planların çok dikkatli düşünmeleri' uyarısında bulunmuş olan Joe Biden'ın başkanlığındaki ABD yönetimi, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın hükümetiyle işbirliği yapan herhangi bir ülke veya işletmeye yaptırım uygulanmasına izin veren Sezar Yasası'nı işletmekle tehdit etmişti.

Suriye devlet medyası, haftalık ve bazen günlük olarak, petrol ve tahılla dolu düzinelerce kamyonun ülke dışına kaçırılırken, askeri teçhizat ve erzak yüklü kamyonların ülkeye giriş yaptığını bildiriyor.

Suriye Petrol Bakanı Besim Tuma, petrol rezervi 2.5 milyar, doğalgaz rezervi 241 milyar metreküpü bulan Suriye'nin petrol kaynaklarının yüzde 90'ının ABD ve müttefiklerinin kontrolü altında olduğunu tahminini paylaşmıştı.