ABD resmen duyurdu… Doğu Akdeniz’e ikinci uçak gemisi gönderildi

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in emriyle USS Eisenhower uçak gemisinin de Doğu Akdeniz’e gönderildiğini duyurdu. CENTCOM, USS Esienhower’ın daha önce bölgeye giden USS Gerald R. Ford uçak gemisine katılacağını belirtti.

featured

CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, USS Eisenhower’ın bu hafta başında bölgeye giden USS Ford’a katılması talimatını verdi” denildi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, verdiği emirle ilgili yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“USS Dwight D. Eisenhower’ın Doğu Akdeniz’e intikal etmeye başlaması talimatını verdim. İsrail’e yönelik düşmanca eylemleri ve Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısının ardından bu savaşı genişletme çabalarını caydırma çabamızın bir parçası olarak, Saldırı Grubu USS Philippine Sea (CG 58) güdümlü füze kruvazörü, USS Gravely (DDG 107) ve USS Mason (DDG 87) güdümlü füze destroyerleri ve dokuz uçak filosu ile Carrier Air Wing 3 ve gemiye bindirilmiş karargâh personelinden oluşmaktadır. USS Eisenhower, bu hafta başında bölgeye giden USS Gerald R. Ford’a katılacak.”

ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen günlerde TÜGVA etkinliğinde yaptığı konuşmada İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin olarak, “ABD uçak gemisi gönderiyor, 2. uçak gemisi de gelecek. Bay Amerika, Amerika nere? Filistin, İsrail nere? Ne işin var senin orada? Amerika gibi bir ülkeye barışı tesis mi yakışır, yoksa oraya benzin ile körük ile gitmek mi yakışır?” demişti.

İRAN GÖZDAĞI VERMİŞTİ

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan “ABD, bölgesel bir savaş çıkmasını önlemek istiyorsa İsrail’i kontrol etmesi gerekiyor” uyarısında bulunmuştu.

“Amerika, İsrail’in Gazze’yi yok etmesine izin vermek istiyor ve bu ciddi bir hata” diyen Abdullahiyan, “İsrail’in işlediği suçlar durdurulmazsa ne olacağını bilmiyoruz” şeklinde konuşmuştu.

thumbnail
İlişkili Haber

Gazze savaşı yeni cephe açacak mı? İran, İsrail’i uyardı

PUTİN ABD’Yİ SUÇLAMIŞTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin, “Bu, ABD’nin Orta Doğu’daki krizin çözümünü tekeline almayan çalışan politikasının başarısızlığının açık bir örneğidir” ifadelerini kullanmıştı. Putin ayrıca, İsrail’in Gazze’ye kara operasyonu düzenlemesinin tüm taraflar için ciddi sonuçlara yol açacağını söylemişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Putin Gazze savaşından ABD’yi sorumlu tuttu

thumbnail
İlişkili Haber

Putin’den İsrail’e ‘kara operasyonu’ uyarısı

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 1300 İsraillinin öldüğü, 3 bin 436 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında Gazze’de 724’ü çocuk, 458’i kadın 2 bin 329 kişinin öldüğünü, 9 bin 42 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 55 Filistinlinin öldüğü, yaklaşık 619 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

İsrail’in saldırılarında ayrıca Gazze’de 9, Lübnan’da ise 1 gazeteci yaşamını yitirmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Biden, Netanyahu ve Abbas’la görüştü: İsrail’e ‘askeri’, Filistin’e ‘insani’ yardım

ABD resmen duyurdu… Doğu Akdeniz’e ikinci uçak gemisi gönderildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!