ABD savaş gemisi yangına müdahale ederken Sahil Güvenlik ne yaptı?

Silivri açıklarında yanan ve 2 kişinin öldüğü tekne yangınında ilk müdahaleyi ABD Deniz Kuvvetlerine bağlı bir geminin yaptığı ve Amerikan denizcilerinin 3 kişiyi kurtardığı öğrenildi. Yangın sırasında Zodyaklarla Türk sivil yatında bulunanları kurtarmaya giden Amerikan askerine rağmen, orada bulunan iki Sahil Güvenlik Botunun kurtarmaya katılmadığı ileri sürüldü. Konunun üst makamlarca da tartışıldığı ve Sahil Güvenlik botlarının müdahale etmemesi durumundan rahatsız olunduğu öğrenildi.

ABD savaş gemisi yangına müdahale ederken Sahil Güvenlik ne yaptı?

VERYANSIN TV

Olay, 3 Mart’ta saat 12.15 sıralarında Silivri’nin yaklaşık 25 kilometre açıklarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Kalamış’tan çıkıp Bozcaada’ya doğru giden ‘Black Eyes-1’ adlı özel bir yatın, Silivri açıklarına geldiği sırada makine dairesinde yangın çıktı.
Yatın yandığını gören ve olaya ilk müdahale eden ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait 154 metre uzunluğunda ve 71 borda numaralı “USS Ross” adlı güdümlü füze destroyerinin mürettebatı oldu.
ABD gemisinin Karadeniz seyrini tamamladıktan ve İstanbul Boğazını geçtikten sonra yangını gördüğü ve müdahale ettiği belirtildi. Açıklamayı ABD Donanması yaptı.

Gemiden denize salınan Zodyak botuyla yanan tekneye yardıma giden Amerikan mürettebatı 3 kişiyi kurtardı. Amerikan denizciler yangında hayatını kaybeden iki kişinin de cesedini çıkardı. Botla ölü ve yaralıları kendi gemisine taşıyan mürettebat burada tıbbı yardımda bulundu.
Olayın ardından Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı bir gemi Amerikan gemisinde bulunan 3 kişiyi ve cesetleri sahile taşıdı.
ABD donanmasından olay anına ve yaralıların kurtarılmasına ilişkin fotoğraflar paylaşıldı.
Olay sonrasında yangına müdahale konusu ise dikkat çekti. ABD USS Ross gemisine refakat eden iki Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botun olay yerinde olmasına rağmen, yangına müdahale etmediği, hatta yatta bulunan vatandaşları kurtarmaya gitmediği ileri sürüldü.
Olay yetkililerce öğrenildikten sonra konunun üst düzey makamlarca tartışıldığı, Türk iç sularında Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botlar yerine ABD gemisi tarafından kurtarma yapılmasının milli hak ve menfaatler açısından uygun olmadığı değerlendirildi.
Salih Güvenlik Komutanlığa ait botların neden müdahale etmediği ise hala bilinmiyor.