ABD Savunma Bakanı, İsrail’in Gazze’de soykırım suçu işlemediğini savundu

ABD Savunma Bakanı Austin, İsrail'in Gazze'de soykırım suçu işlemediğini savundu.

featured

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrail’in Gazze’de binlerce sivili öldürmesinin ve bölgeye gıda girişini engellemesinin “soykırım suçu teşkil etmediğini” savundu.

ABD Savunma Bakanı Austin, Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde katıldığı 2025 bütçe oturumunda ABD’nin İsrail’e silah yardımlarını değerlendirdi.

ABD’nin “İsrail’in güvenliğine ve kendini Hamas ile İran gibi diğer tehditlere karşı savunma hakkına önem verdiklerini” kaydeden Austin, yönetim olarak bu konuda çok kararlı olduklarını ve İsrail’e söz verdikleri askeri yardımlara devam edeceklerini söyledi.

İsrail’e koşulsuz destek sağlayan ABD’nin askeri açıdan ciddi şekilde eleştirildiğini hatırlatan bazı senatörlere yanıt veren Austin, İsrail ile uzun süreli savunma ve güvenlik işbirliğine sahip olduklarını ve 7 Ekim 2023’ten sonra bunun değişmediğini belirtti.

Austin, İsrail’in Gazze’de son aylarda 30 binden fazla sivili öldürmesinin ve bölgeye insani yardım girişlerini kesmesinin bir soykırım olup olmadığını soran Senatör Tom Cotton’a, “Soykırım suçu işlendiğine dair herhangi bir delilimiz yok.” diye karşılık verdi.

ABD’li bakan, öte yandan, Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarını ise “savaş suçu” sözleriyle nitelendirdi.

AUSTIN’E İSRAİL PROTESTOSU

Austin’in Senato oturumu devam ederken katılımcılardan bazıları ABD yönetimini ve ordusunu Gazze politikaları nedeniyle protesto etti.

Ellerinde Filistin bayrağı taşıyan bazı göstericiler Austin’in sözlerini birçok kez yarıda keserken “İnsanlarımızı öldürmeyi durdurun” ve “İsrail’i fonlamayı durdurun” şeklinde sloganlar attı.

İSRAİL’İN GAZZE KATLİAMLARI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500’ü çocuk, 9 bin 560’ı kadın olmak üzere 33 bin 360 Filistinli öldürüldü, 75 bin 993 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 260’ı karadan işgal sürecinde olmak üzere 604 askerinin öldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 460 Filistinli hayatını kaybetti.

Son verilere göre, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten beri devam eden çatışmalarda 272 Hizbullah mensubu, 54 Lübnanlı sivil, 17 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad mensubu ile 7 İsrailli sivil ve 11 asker öldü.

ABD Savunma Bakanı, İsrail’in Gazze’de soykırım suçu işlemediğini savundu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Kendi gecmisinden de utanmiyorsun. Beyazlar size bunun 100 de birini yapmadi, uzerinden 100 sene gecti hala dram yapiyorsunuz.

  2. 10 Nisan 2024, 11:06

    Hamas’tan başka her canlıyı katletti. Hastanelere saldırdı. Öyle savaşmaya ne var? Aslında dümdüz edecek bir atomla da kendi burnun dibine atmak gibi… Şöyle kıtalar arası uzaklıkta olsa salardı, sizin gibi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!