ABD Sayıştayı: ABD ordusu, Rusya ordusu karşısında savunmasız

ABD Sayıştayı, ABD'li askerlerin 20 yıl içinde birkaç bölgesel çatışmaya katılması nedeniyle ABD ordusunun Rusya ordusu karşısında savunmasız olduğu görüşünde.

ABD Sayıştayı: ABD ordusu, Rusya ordusu karşısında savunmasız

ABD Sayıştayı, ABD askerlerinin 2017-2019 dönemindeki silahlı faaliyetlere hazırlık durumuna ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı bir rapor hazırladı.

Sputnik'in haberine göre ABD'li askerlerin 20 yıl içinde birkaç bölgesel çatışmaya katılması nedeniyle ABD ordusunun Rusya ordusu karşısında savunmasız olduğu görüşünde olan Sayıştay, potansiyel rakiplerin güçlenmesi nedeniyle artık ABD'nin mutlak askeri üstünlüğünden söz edilemeyeceğini vurguladı.

"2018 Ulusal Savunma Stratejisi'nde, potansiyel rakiplerin özellikle de Rusya ve Çin'in potansiyellerini geliştirip güçlendikleri için ABD'nin her askeri boyuttaki hakimiyetinin artık garanti olmadığına dikkat çekiliyor" denilen raporda, ABD ordusunun denizde zayıfladığı, karadaysa güçlendiği kaydedildi.

Sayıştay uzmanları, teknik bakım imkanlarının kısıtlı olmasını gemi ve denizaltı filosunun savaşa hazırlık durumunun yeniden sağlanması önündeki en büyük engel olarak niteledi.

ABD Hava Kuvvetleri'ne ilişkin değerlendirmede ise uzmanlar, başlıca zorlukları Boeing AH-64 Apache taarruz helikopterlerini kullanmak üzere yetiştirilen pilot sayısının az olmasına bağladı.