Temsilciler Meclisi Türkiye’yi kınadı Trump ve Pelosi birbirine girdi

ABD Temsilciler Meclisi, Suriye'nin kuzeydoğusundan ABD askerlerinin çekilme kararına tepki amacıyla sunulan karar tasarısını onayladı.

Temsilciler Meclisi Türkiye’yi kınadı Trump ve Pelosi birbirine girdi

Temsilciler Meclisi Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Vekil Eliot Engel ve Cumhuriyetçi Vekil Michael McCaul tarafından sunulan tasarı 60’a karşı 354 oyla Meclisten geçti. Tasarıya “hayır” oyu veren 60 vekilin de Cumhuriyetçi Parti üyesi olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’nin terör örgütü YPG/PKK hedeflerine karşı başlattığı askeri harekata yönelik çekilme kararının eleştirildiği tasarıda ayrıca Türkiye’ye Suriye’nin kuzeydoğusundaki YPG/PKK hedeflerine yönelik operasyonu durdurma çağrısı yapıldı.

Oylama sonrası tasarıya ilişkin açıklamada bulunan Engel, “Bugün göz önünde bulundurduğumuz bu tasarı, Trump’ın Suriye’deki politikasını her iki parti olarak reddeden açık bir girişimdir.” ifadelerini kullandı.

TASARI SONRASI TARTIŞMA

Tasarının kabul edilmesinin ardından Beyaz Saray’da yapılan toplantıda tartışma çıktı.

Trump’ın Demokrat partililere Pelosi için “Üçüncü sınıf bir politikacıdır. Onun peşinden neden gidiyorsunuz” sözleri üzerine Demokratlar toplantıyı terk etti.

Trump’ın “IŞİD’lilerin bir kısmı komünist”sözleri de tepki topladı. Temsilciler Meclisi Sözcüsü olan Demokratlardan Nancy Pelosi “Başkan ve ailesinin güvenliği için her zaman dua ederdim. Ama artık Başkan’ın sağlığı için dua ediyorum” dedi.

Trump’ın “oldukça sarsılmış” olduğunu söyleyen Pelosi, ABD Başkanı’nın toplantıya öfkeli ve savunmacı bir edayla geldiğini, suçlayıcı bir tavırla konuştuğunu söyledi.

“Suriye’de yaptıklarına karşı bu kadar büyük bir muhalefet beklemiyordu” diyen Pelosi, Başkan Trump’ın toplantıda kendisini kaybettiğini söyledi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Stephanie Grisham ise daha sonra yaptığı açıklamada Trump’ın toplantıda ‘ölçülü’ ve ‘kararlı’ konuştuğunu ancak Pelosi’nin ‘dinlemeye niyeti olmadığını’ öne sürdü. Grisham, Pelosi’nin toplantıyı terk etmesinin şaşırtıcı olmadığını söyledi.