ABD, Türkiye'nin Kıbrıs için sunduğu iki devletli çözüm önerisini reddetti

ABD, Kıbrıs'ta da Türkiye karşıtı cephede yer aldı. Adadaki Türklerin büyük bölümünün Annan Planı'na 'evet' demesine rağmen Rumların birlikteliğe karşı çıkması da Türkiye karşıtı duruşu değiştirmedi. ABD'nin Siyasi İlişkilerden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Türkiye'nin Kıbrıs ile ilgili son dönemde gündeme getirdiği iki bağımsız devletli çözümü kabul etmediklerini belirtti.

ABD, Türkiye'nin Kıbrıs için sunduğu iki devletli çözüm önerisini reddetti
ABD, Türkiye'nin Kıbrıs için sunduğu iki devletli çözüm önerisini reddetti

Nuland, bugün ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde "ABD'nin Türkiye Politikası" başlıklı bir oturuma katıldı.
Nuland, oturumda yaptığı konuşmada, "Kıbrıs'a yalnızca iki toplum ve iki bölgeye dayalı, Kıbrıslıların önderlik ettiği bir sürecin barış ve istikrar getireceğini düşünüyoruz" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu hafta içerisinde yaptığı açıklamalarda, Kıbrıs Türklerinin "egemen devlete" dayalı yeni çözüm teklifini sonuna kadar destekleyeceklerini söyledi. 


Victoria Nuland

Nuland, Erdoğan'ın kapalı Maraş bölgesinin bir bölümünün daha "mülkiyet haklarına" saygı gösterilerek açılacağı yönündeki açıklamasına da tepki gösterdi.
Nuland, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye'den yapılan açıklamaları kınadı.

S-400 YAPTIRIMLARINA DESTEK

Nuland, aynı konuşmasında ABD Başkanı Biden'ın Türkiye'ye Amerika'nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası (CAATSA) kapsamında uygulanan yaptırımları sürdürmeye kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.
Nuland, Türkiye'nin Rusya'dan başka silah sistemleri de satın alması durumunda yeni yaptırımların uygulanacağını da vurguladı.
ABD eski Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının ardından CAATSA kapsamında yaptırım uygulanmasına karar vermişti.
Bu kapsamda, Savunma Sanayii Başkanlığı gibi bazı kurumlar ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptırım listesine alınmıştı.

ABD DIŞİŞLERİ DE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kıbrıs'ta Maraş'ın statüsünün değiştirilmesine yönelik açıklamaları kınamıştı:

"Kıbrıs Türk lideri Ersin Tatar ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Maraş’ın bazı bölümlerinin Kıbrıslı Türkler’in kontrolüne devretme yönündeki açıklamalarını kınıyoruz. Bu girişim, Maraş’ın kontrolünü Birleşmiş Milletler'e bırakan 550 ve 789 no’lu BM kararlarına tamamen aykırıdır."