ABD Türkiye'nin S-400'lerini alabilir mi? Rusya'dan açıklama geldi

ABD'nin tasarısına eklediği “Türk S-400'lerin ABD ordusu tarafından satın alınabileceği” maddesiyle ilgili Rus yetkiliden açıklama geldi. Dmitriy Şugayev, S-400’ün Türkiye tarafından yeniden ihracat edilmesini ihtimal dışı gördüklerini söyledi.

ABD Türkiye'nin S-400'lerini alabilir mi? Rusya'dan açıklama geldi

Türkiye'ye yönelik S-400 tehditlerini sürdüren ABD, geçen aylarda yaptırım tasarısına “Türk S-400'lerin ABD ordusu tarafından satın alınabileceği” maddesini eklemişti. Washington'ta bu adım için “Türkiye'ye S-400'ten kurtulmak için son yol” yorumları yapılmıştı.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, S-400’ün Türkiye tarafından yeniden ihracat edilmesini ihtimal dışı gördüklerini söyledi.

Uluslararası Askeri ve Teknik Forumu Army-2020 çerçevesinde açıklamada bulunan Şugayev, S-400'ün Moskova’nın rızası olmadan yeniden ihracatının mümkün olmadığını, Ankara’nın da böyle bir taleple gelmediğini söyledi.

‘Bırakın S-400’leri keleş bile satamazsınız’

ABD’nin baskısı yüzünden Türkiye’nin böyle bir adım atma olasılığı olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Şugayev, “Hem biz hem de Türk partnerlerimiz birçok kez konuyla ilgili tavrımızı açıkladık. Bir kez daha altını çizmek istiyorum. Herhangi bir Rus silahının herhangi bir ülkeden üçüncü bir tarafa yeniden ihracatı için Rusya hükümetinin izni gerekli. Bu kural anlaşma belgelerinde mevcut, Türkiye’ye S-400 sevkiyatına yönelik anlaşmada da öyle” ifadelerini kullandı.

Sptunik'in aktardığına göre Şugayev, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Türkiye’nin sistemlerin üçüncü bir tarafa yeniden ihracatı için FSVTS’ye ilettiği bir talebi olmadı. Bu nedenle böyle bir olasılığı tamamen ihtimal dışı görüyoruz.”