İran iki ABD üssünü balistik füzelerle vurdu…

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nü onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurduğunu duyurdu. 'Süleymani'nin intikamı için saldırı yaptık' açıklamasını yapan Devrim Muhafızları, Tahran'a karşılık veren her üs hedef alınacaktır' dedi. İran devlet televizyonu, ABD üslerine saldırıda 80 Amerikalının hayatını kaybettiğini duyurdu ancak iki tarafın resmi makamları da ölü sayısına ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

İran iki ABD üssünü balistik füzelerle vurdu…

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nü onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurduğunu duyurdu.

İran devlet televizyonu, ABD üslerine saldırıda 80 Amerikalının hayatını kaybettiğini duyurdu. Ancak ne İran ne de ABD resmi makamlarınca ölü sayısına ilişkin bir açıklama yapılmadı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak’taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini ve ilk hasarların değerlendirilmeye çalışıldığını açıkladı.

“Süleymani’nin intikamı için saldırı yaptık” açıklamasını yapan Devrim Muhafızları, Tahran’a karşılık veren her üs hedef alınacaktır dedi. Trump her şeyin iyi olduğunu ve kayıp ve hasar tespitlerinin devam ettiğini belirtirken konuya ilişkin yarın konuşacağını ifade etti.

İran Dini Lideri Ali Hamaney Kasım Süleymani’nin öldürülmesine karşılık İran’ın ABD üslerini yönelik gerçekleştirdiği füzeli saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada ”Füze saldırıları İran’ın en zayıf karşılık senaryosuydu.” dedi.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman yaptığı yazılı açıklamada, “7 Ocak’ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak’taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran’dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esed üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hoffman, İran’ın muhtemel saldırılarına karşı Pentagon’un tüm tedbirleri aldığını ve söz konusu iki üssün de İran’ın saldıracağına yönelik belirtiler üzerine teyakkuza geçirilmiş olduğunu kaydetti.

Devrim Muhafızları Ordusu, Irak’ın Anbar vilayetindeki ABD askerlerinin bulunduğu Ayn el-Esed Hava Üssü’ne balistik füzelerle saldırı düzenlediğini açıklamıştı. İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı da saldırıyla ilgili görüntüleri paylaşmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham da Irak’taki ABD üslerine saldırı konusunda Başkan Donald Trump’ın bilgilendirildiğini ve durumun yakından takip edildiğini açıklamıştı.

İşte gece boyu saat saat yaşanan gelişmeler…

06:00 Neçirvan Barzani, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile telefonda görüştü.

05:45 ABD Başkanı Donald Trump: Her şey yolunda. Askeri üslere yapılan saldırının değerlendirmesi çok iyi. Yarın sabah açıklama yapacağım


05:32 Cevad Zarif: “İran gerilimin tırmanmasını veya savaş istemiyor, fakat her türlü saldırıya karşı kendimizi savunacağız.”

04: 45 İran İletişim Bakanı Muhammed Cevad Azeri Jahromi’den ABD’ye: Bölgeden defolup çıkın

04:40 CNN, ABD Başkanı Trump’ın Irak’taki saldırılar hakkında bu gece ulusa sesleniş konuşması yapacağını iddia etmişti. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise Trump’ın konuşmasını bu gece gerçekleştirmeyeceği kaydedildi.

04:30 Amerikan helikopterleri Bağdat’taki Yeşil Bölge üzerinden uçuyor.

Kerkük’te de ABD keşif uçakları havalandı.

04:10 Fars Haber Ajansı, saldırılarda 500 kilometre menzile kadar ulaşabilen ‘Fatih 313’ tipi füzelerin kullanıldığı bilgisini verdi.

Erbil Uluslararası Havaalanı yakınında patlamamış bir İran füzesi

04:00 ABD üslerinin vurulmasının ardından İranlılar sokaklara çıkarak “Amerika’ya ölüm” sloganları attı. Görüntüler Meşhed’den

03:43 ABD Savunma Bakanlığı: En az iki üssümüz vuruldu. Hasar tespiti üzerinde çalışıyoruz.

ABD personelinin ve müttefiklerimizin korunması için tüm önlemleri alacağız.