ABD ve Çin donanması karşı karşıya: Gidin ülkenizdeki koronavirüslülerle ilgilenin

Amerikan savaş gemileri Çin’in Xisha Takım Adası sularına girdi. Çin donanması ise ABD gemilerine karşı teyakkuza geçti. Çinli yetkililer, ABD'nin askeri kışkırtmaları bırakıp halkına koronavirüsle mücadelede yardım etmesini önerdi.

ABD ve Çin donanması karşı karşıya: Gidin ülkenizdeki koronavirüslülerle ilgilenin

Veryansın Tv

Global Times’da yer alan habere göre Çin Ordusu Amerikan savaş gemisini izinsiz girdiği Xisha Adası bölgesinden kovdu, COVID-19 ile mücadeleyi evlerinde vermeleri çağrısı yaptı.

Çin askeri sözcüsünün açıklamasına göre, Çin Halk Özgürlük Ordusu Salı günü Güney Çin denizi’ndeki Xisha adaları bölge sularına izinsiz giren Amerikan savaş gemisini bölgeden çıkardı. Sözcü Amerika’yı, bölgesel huzur ve istikrarı bozmak yerine COVID-19 ile mücadele ve kontrolü evlerinde yapmaya davet etti.

PLA Güney Komutanlığı sözcüsü Colonel Li Huamin Salı günü, komutanlığın deniz ve hava güçlerini, Amerikan güdümlü füze yokedicisi USS Barry’yi Çin deniz sularına izinsiz girdiği anda takip etmesi emri verdiğini söyledi; “Geminin rotasını izlediler, gemiyi tanımladılar, uyardılar ve dışarı çıkardılar”.

Bu, PLA Güney Komutanlığının, Amerikan gemisinin Xisha Adaları sularını izinsiz ihlal ettiğini aktif olarak ilk duyuruşu oldu.

Li, Amerikan provokatif eylemlerinin uluslararası hukuka ve ilgili kurallara, Çin egemenliği ve güvenlik tedbirine ciddi zararlar verdiğini ve bölgesel güvenlik tehditlerini bilinçli bir şekilde arttırdığını söyledi. Bu olayın kolayca bir kazaya sebebiyet vermiş olabileceğini ve bunun Güney Çin denizi bölgesindeki ülkelerin müşterek bir irade ile pandemi ile savaştığı bağlamına karşı gelişecek bir olay olabileceğini ekledi.

Amerikan Pasifik filosunun Twitter hesabı ve diğer medya raporlarına göre, Amerikan gemileri ve uçakları Güney Çin denizi, Doğu Çin denizi ve Tayvan Boğazı’nda yakın zamanlarda operasyonlar gerçekleştirdiğini aktardı.

‘KOVİD-19 VAKALARININ ORTASINDA GÜÇ GÖSTERME ÇABASI’

Salı günü Global Times’a isminin açıklanmasını istemediğini aktaran bir Çin askeri uzmanı, Amerika’nın ordusunda bulunan birçok COVID-19 salgın vakalarının ortasında bile kendi askeri gücünü gösterme hevesi içerisinde olduğunu ama bunun ötesinde bölgesindeki varlığını kaybetme korkusu olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. Çin ‘in, Amerikan askeri provokatif olaylarına karşı savunmaya her zaman hazır olduğunu ve savaş gemisini bölgeden çıkarmalarının Amerika’ya, Çin ordusunun, egemenliğini ve bölgesel bütünlüğü güvence altına alma konusunda azimli ve muktedir olduğunu gösterdiğini ekledi.

Li, “Amerika’yı epidemiyi engelleme ve kontrol etme uygulamalarını kendi anavatanlarında yapmalarına, hastalığa karşı uluslararası verilen mücadeleye katkıda bulunmalarına ve derhal bölgesel güvenliği, huzuru ve istikrarı tehdit eden askeri operasyonları durdurmalarına karar vermeleri gerektiğini söylüyoruz.” diye ekledi.

Salı günü Çin devlet televizyon kanalı (CCTV), Amerikan savaş gemisi USS Kidd ‘de COVID-19 salgını patlak verdiğini, bir diğer Amerikan gemisinde 312 personelden 47 onaylanmış vaka olduğunu aktardı.

Amerikan savaş gemilerinde ise, ‘USS Theodore Roosevelt’ uçak gemisi dahil olmak üzere daha fazla vakanın olduğu rapor ediliyor.

Askeri uzman, Amerika’nın soğuk savaş zihniyetini bir kenara bırakması gerektiğini, onun yerine askerlerinin testlerini yaptırıp şüpheli vakalarının hepsini karantinaya aldırıp virüsün yayılmasını önlemesi gerektiğini söyledi.

PLA Deniz Kuvvetleri Çalışmaları Araştırma Enstitüsü’nde uzman araştırma görevlisi olan Zhang Junshe, Amerikan ordu komutanlarının askerlerin hayatlarını riske attığını ve her zaman uluslararası sözde büyük rekabeti zihinlerde tutmaya çalıştığını ve insanların bu sebepten ölebileceğini söyledi.

Veryansintv.com

Çeviri: İlke Birsen