ABD ve Yunanistan'dan ortak tatbikat... Yunan basını 'Ankara'ya mesaj' diye verdi

ABD ve Yunanistan'ın, Girit Adası'nın güneyindeki deniz alanında dün ortak askeri tatbikat düzenlediği bildirildi. Tatbikattan ilk kareler Yunan basını tatbikattan ilk fotoğrafları 'Ankara'ya mesaj' başlığıyla verdi.

ABD ve Yunanistan'dan ortak tatbikat... Yunan basını 'Ankara'ya mesaj' diye verdi
ABD ve Yunanistan'dan ortak tatbikat... Yunan basını 'Ankara'ya mesaj' diye verdi

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, iki ülke arasındaki daimi askeri iş birliği çerçevesinde donanma ve hava unsurlarının katıldığı ortak tatbikat icra edildiğini açıkladı.

Yunanistan ve ABD'nin güçlü bağlarına vurgu yapılan açıklamada, dün Girit Adası açıklarında yapılan tatbikatın, "gerek ikili gerek NATO ittifakı çerçevesindeki operasyonel hazırlık, savaş yeteneği ve iş birliği düzeyinin artırılmasının kanıtı olduğu" ifadesine yer verildi.

Girit Adası'nın güneyindeki deniz alanında düzenlenen tatbikata Yunanistan'dan, "Egeon" fırkateyni, 214 tipi denizaltı ve altı F-16 uçağı ile katılırken, ABD tarafından ise USS Winston S. Churchill savaş gemisi ve helikopterlerin iştirak ettiği aktarıldı.

YUNAN BASINI 'ANKARA'YA MESAJ' BAŞLIĞIYLA PAYLAŞTI

Yunan gazetesi Kathimerini, Yunan Genelkurmay'ı tarafından servis edilen fotoğrafları 'Ankara'ya mesaj' başlığıyla haberleştirdi.

Yunan Silahlı Kuvvetleri'nin resmi hesaplarından paylaştığı video ve fotoğraflarda Girit'in güneyinde tatbikattaki ABD ve Yunan deniz kuvvetleri yer alıyor. ABD ve Yunan uçaklarının da tatbikatta yer aldığı görülüyor. 

Yunan medyası, Oruç Reis'in arama yaptığı bölgeyi de kapsayan tatbikat alanının Girit, Karpathos, Rodos ve Meis Adası'nın güneyini içine aldığını yazdı. Amerikan Associated Press (AP) haber ajansına bilgi veren Yunan kaynaklar, tatbikatta gerçek mermilerin kullanılacağını söyledi.

İşte tatbikattan ilk kareler: