ABD’de acil durum ilan edildi

Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve hızlı bir şekilde diğer ülkelere de yayılan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı hızla artıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün ardından ABD'de de virüs salgınına karşı acil durum ilan edildi.

ABD’de acil durum ilan edildi

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, hızla yayılan yeni tip koronavirüsünün ABD’de 6 kişide tespit edilmesinin ardından ülke genelinde ”kamu sağlığı acil durumu” ilan edildiğini duyurdu.

Son iki hafta içinde Çin’i ziyaret etmiş yabancı ülke vatandaşlarına ABD’ye seyahat yasağı getirildiğini de açıklayan Azar, yeni tip koronavirüs taşıma riski olan yabancı uyruklu vatandaşların ülkeye girişinin geçici olarak askıya alındığını söyledi.

14 GÜN BOYUNCA KARANTİNAYA ALINACAKLAR

Son 14 gün içinde Çin’e seyahat etmiş ABD vatandaşlarına ise havalimanlarında virüs taraması yapılacağını belirten Azar, bu kişilerin 14 gün boyunca karantinaya alınacağını kaydetti.

Çin’i seyahat etmiş yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik seyahat yasağı pazar günü yerel saat ile 17:00’da yürürlüğe girecek.

ABD, ayrıca salgın sonrasında Vuhan’da bulunan personel ve sivil vatandaşlarını ülkeden tahliye etmiş, ABD’li hava yolu şirketleri Delta ve American Airlines, Çin uçuşlarını durdurduğunu açıklamıştı.

ÇİN’DE ÖLENLERİN SAYISI 250’Yİ GEÇTİ

Yeni tip koronavirüsü, ilk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilmişti.

Çinli yetkililer birçok ülkeye yayılan virüs yüzünden bugüne kadar 250’den fazla kişinin öldüğünü, vaka sayısının 11 bini geçtiğini açıklarken, Dünya Sağlık Örgütü salgın nedeniyle küresel acil durum ilan etmişti.