ABD’de Kongre baskıncılarına gözaltı

ABD'de eski Başkan Trump'ı destekleyen "Proud Boys" adlı grubun organizatörlerinden 2 kişi Kongre baskınına katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

ABD’de Kongre baskıncılarına gözaltı

Polis raporuna göre, her ikisi de Floridalı olan Joseph Biggs ve Jesus Rivera, 6 Ocak’taki Kongre baskınına katılmak suçlamasıyla dün Florida’da gözaltına alındı.

Raporda, ikiliye yöneltilen suçlamalar arasında yasaklı bir alana izinsiz girmek, toplumsal düzeni bozmak, onaylanan seçim sonuçlarına karşı gelmek ve George Washington’un mezarının bulunduğu "Capitol Crypt" adlı odaya girmek yer alıyor.

6 Ocak'taki baskında Kongre binasının merdivenlerinde polis barikatını yaran kalabalığa dahil olduğu iddia edilen Biggs’in ayrıca, ayaklanma öncesinde sosyal medya uygulaması Parler'daki takipçilerinden, ANTIFA hareketine benzemek için siyah giyinmelerini istediği belirtiliyor.

Biggs ise ifadesinde, Kongre baskını sırasında telsiz taktığı görülmesine rağmen, FBI ajanlarına, ayaklanmanın planlanması hakkında hiçbir bilgisi olmadığını ve bunu kimin düzenlediğini bilmediğini söyledi.

Biggs’in ayrıca, 2019’da binden fazla kişinin karşı karşıya geldiği Portland kentindeki olaylarda öncü rol oynadığı öne sürülüyor. 

Donald Trump'ın Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden ile televizyon tartışmasında grubun faaliyetlerini kınamaktan kaçınması ve onlara "Geri çekilin, beklemede kalın" mesajı vermesi, tartışmalara yol açmıştı.