ABD'de 'prime minister', Batman'da 'serok vezir'!

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, Batman'da yaptığı konuşmada anadilde eğitim sözü verdi. Kendisine "başbakan" anlamına gelen Kürtçe "serok vezir" denmesinden birilerinin rahatsız olduğunu söyledi.

ABD'de 'prime minister', Batman'da 'serok vezir'!

Ana dilin eğitim ve sosyal hayatta öğretilmesinin toplumsal barış ve dayanışmayı tahkim edeceğine inandığını söyleyen Ahmet Davutoğlu, "Yurt dışında bana 'prime minister' dendiğinde rahatsız olmayanlar, 'serok vezir' dendiğinde niye rahatsız oluyor? Bu toprakların has dili olan Kürtçe olarak seslenildiğinde niye rahatsız oluyorlar?" diye sordu.

'KAYYUMLARA SON VERECEĞİZ'

"Batmanlı kardeşlerimizin huzurlu hissetmedikleri bir ülkede hiçbirimiz huzurlu olamayız" diyen Davutoğlu, seçilmişlerin değil, atanmış kayyumların uygulamalarına son vereceklerini söyledi.

"İktidar, her alanda sürdürdüğü ayrımcılığı dün Ayasofya'ya da taşımıştır" diyen Davutoğlu, "Dün ortak bir onuru ve sevinci yaşama hazırlığındayken sergilenen tutum bu sevince gölge düşürmüştür. Allah'ın mescidine kimlerin girip giremeyeceğine bu iktidar karar verdi dün. Katılamadığımız için değil, muhataplarımızın bu duruma düşmesine üzülüyoruz" ifadelerini kullandı.