ABD'de şeker araştırması: Beyni çocuk yaşta tehdit etmeye başlıyor

ABD'de yapılan bir araştırmada, yüksek şeker tüketimi ile ilgili dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı. Uzmanlara göre fazla şeker tüketimi beyni çocuk yaşta tehdit etmeye başlıyor.

ABD'de şeker araştırması: Beyni çocuk yaşta tehdit etmeye başlıyor

Georgia ve Güney Kaliforniya üniversiteleri, yüksek şeker tüketiminin gelişim sürecindeki hayvanların beyin fonksiyonlarına etkisini araştırdı.

Araştırmada, büyüme çağındaki şeker tüketen kobayların, yetişkinlik dönemine geçtiklerinde öğrenme ve hafızalarında zayıflama tespit edildi.

HAFIZAYI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Uzmanlar, deneyin şekerin insan beyni üzerindeki etkilerine de ışık tutabileceğini düşünüyor. Ayrıca, yüksek oranda tüketilen şekerin öğrenme süreci ve hafızayı olumsuz etkileyebileceği de belirtiliyor.

ÇOCUKLARDA DİKKAT DAĞINIKLIĞINA SEBEP OLUYOR

İç Hastalıkları Uzmanı Ayça Kaya, şekerin zararları ile ilgli şöyle konuştu:

"Çok fazla şeker tüketmek, büyük porsiyonlarda tüketmek hücreler arasındaki hormon bozukluklarına neden oluyor ve bununla birlikte yağ hücrelerinin büyümesi ile birlikte bütün vücut etkilenmeye başlıyor. Özellikle çocuklarda hiperaktivite, dikkat dağınıklığı gibi problemleri de çok fazla şekerli içecek tüketimine şekerli yiyecek tüketimine bağlayabiliriz." 

Özellikle de çocuklara doğru beslenme alışkanlığı edindirmek büyük önem taşıyor.