ABD’de yaşayan ’embedded’ gazeteci Cüneyt Özdemir Libya’ya hazır!

Gazeteci Cüneyt Özdemir, Türkiye'nin 'Libya'daki içsavaşa' müdahil olmasının doğru olduğunu savundu. Özdemir, 2003 yılında ilk Türk ‘embedded’ (iliştirilmiş) gazeteci olarak ABD işgalinde Irak'a girmişti.

ABD’de yaşayan ’embedded’ gazeteci Cüneyt Özdemir Libya’ya hazır!

CNN Türk program yapımcılarından Cüneyt Özdemir, kişisel sosyal medya hesabından Libya harekatı konusunda yorumlarda bulundu.

Özdemir şöyle konuştu: “Bazıları diyor ki Türkiye’nin Libya’da ne işi var? Türkiye’nin Libya’daki işi şu; Rusların, CIA’in desteklediği Hafter adlı generale karşı oradaki hükümeti savunmak. Peki neden o hükümeti savunmak istiyoruz? Neden kanıyla canıyla askerimizi gönderecek kadar oradaki iç savaşın tarafı oluyoruz? Çünkü Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi oyun dışına çıkarmak istiyorlar. Güney Kıbrıs’ı bahane edip, onun oradaki hakimiyetini bahane edip, KKTC kimse tarafından tanınmadığı için oranın tek sahibi olarak davranıyorlar. Kim yapıyor peki? Mısır, Yunanistan, ABD, Fransa, İsrail… Türkiye de Libya ile önemli bir anlaşma yaptı. Türkiye burada doğru bir adım atıyor. Diyorlar ki neden asker gönderiyorsunuz. Peki ne yapalım?”

İLİŞTİRİLMİŞ GAZETECİ

ABD’de yaşayan Cüneyt Özdemir’in şimdilerde unutulan bir ünvanı daha var.

Embedded… Türkçe’deki yaygın kullanımıyla iliştirilmiş gazetecilik.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ı işgali ile tam anlamıyla kurumsallaşan bir muhabirlik türüydü. “İliştirilmiş gazetecilik” (Embedded) için kimi kaynaklarda iliştirilmiş yerine ‘yatalak gazetecilik’ kavramı da önerilmektedir. Çünkü Amerikan İngilizcesinde ‘embedded’ kelimesi iliştirilmişin de ötesinde gömülü anlamına geldiğinde ‘in bed with’ ile anılmaktadır. Bir başka deyişle ‘enbedded journalist’, ‘ordu ile aynı yataktaki gazeteci’ anlamına gelmektedir (Akıner, Nurdan 2004. Düşman Değiliz, İstanbul: Karakutu).

2003 yılında ilk Türk ‘embedded’ (iliştirilmiş) gazeteciler, ABD işgalinde Irak’a girdi. Irak’taki savaşı ABD ve İngiliz birlikleriyle beraber izleyen bütün dünyadan 600 ‘embedded’ muhabir arasında Türkiye’den Cüneyt Özdemir, Mithat Bereket ve Ümit Bektaş vardı. Cüneyt Özdemir “iliştirilmiş gazetecilik” (embedded) ile ilgili olarak “Bir televizyon stüdyosunda, bir tanktakinden çok daha acımasız, gaddar, pro-Amerikan olunabilir” demişti.