ABD'deki FETÖ'cülerin para kavgası mahkemelik oldu

ABD federal düzenleyiciler, Türkiye'den kaçan FETÖ mensuplarını milyonlarca dolar dolandıran Ömer Casurluk hakkında dava açtı.

ABD'deki FETÖ'cülerin para kavgası mahkemelik oldu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ömer Casurluk ve kurduğu şirket olan Star Chain A.Ş. hakkında Atlanta'daki federal mahkemeye suç duyurusunda bulundu.

Şikayete göre, Casurluk, Kasım 2016'dan 2019'a kadar, Türkiye'den FETÖ’cüler adına restoran ve fast food markaları ile franchise sözleşmeler yaptı. Bunun için de yatırımcılardan yaklaşık 9 milyon dolar topladı.

Dolandırılanların 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'den ABD'ye kaçan örgüt mensupları olduğu biliniyor. ABD ve Türkiye çifte vatandaşı olan Casurluk, 2009 yılında ABD'ye taşındı ve Türk Amerikan Ticaret Odası'nın genel müdürü oldu.

İndependent Türkçe’nin aktardığına göre, Casurluk'un franchise satın almak için, kendisini ortaklığa katkıda bulunmuş gibi göstererek, yatırımcılara şişirilmiş bir satın alma fiyatı verdiği belirtiliyor. Bu durumda restoran sadece yatırımcının parasıyla satın alınmış oluyor.

Casurluk ve Star Chain'in franchise belgelerinde yatırımcıları sahip olarak tanımlamadığı da belirtiliyor. Şikayette, Casurluk'un yatırımcıların parasını kişisel kullanımı ve sahip olduğu diğer işletmeleri desteklemek için kullandığı kaydedildi.

AP haber ajansı, Casurluk'a ulaşacak bir telefon numarası bulunamadığını ve mahkeme kayıtlarında suçlamalar hakkında yorum yapabilecek bir avukat yer almadığını belirtti. Georgia iş kayıtları, Star Chain'in geçen yıl idari olarak feshedildiğini gösteriyor.

FETÖ İÇİNDEKİ DOLANDIRICILIK

Eski Zaman gazetesi muhabiri Ahmet Dönmez'in "ABD'de cemaati karıştıran milyonlarca dolarlık iflas" başlığıyla kendi sitesinde geçen yıl yayımladığı yazıyla örgüt içi dolandırıcılık ortaya çıkmıştı.

Ömer Casurluk, FETÖ'nün Atlanta'daki iş adamları derneğinin başında olduğu ve  ABD'ye kaçan örgüt mensuplarını iş kurma bahanesiyle dolandırdığı belirtilmişti.

Dönmez yazısında “15 Temmuz sonrası ABD’ye giden esnaf için kurulan Star Chain isimli şirket, büyük kavgalar sonucunda iflas etti. Mahkeme, borçları yapılandırdıktan sonra şirketi Amerikalı başka bir gruba devretti. Böylece, onlarca Türk esnafın yatırdığı milyonlarca dolar batmış oldu. Batan para toplamda 5 milyon doların üzerinde. Bir o kadar da mahkeme ve avukat masrafı yapıldı” iddiasında bulunmuştu.

“Şirketin ortakları, cemaatin üst düzey imamlarıydı” diyen Dönmez, “Parası buharlaşan mağdurlar ise bu süreçte Türkiye’den çıkmak zorunda kalan ‘muhacir’ esnaflar. İşin ucu organize bir şekilde yukarılara kadar gidiyor. Cemaatin tepe isimlerini de suçlayacak şekilde büyüyen ve 2 yıldır devam eden büyük kavga neticesinde bazı kelleler gitti” ifadelerini kullanmıştı.

Dolandırıldığını savunan örgüt üyeleri ise mahkemeye giderek Ömer Casusluk ve birlikte hareket ettiği FETÖ imamı Ahmet Çiçek hakkında şikayetçi olmuştu.

FETÖ’de büyük kavga… Konu: İflas