ABD’den Ankara’ya ‘S-400’leri geri gönder’ baskısı

Reuters'e konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir üst düzey yetkili, önceki gün Türkiye'ye tüm unsurlarıyla birlikte sevkiyatı tamamlandığı açıklanan S-400 sistemleri konusunda Ankara'ya yapılan baskının devam ettiğini söyledi.

ABD’den Ankara’ya ‘S-400’leri geri gönder’ baskısı

Amerikalı yetkili, Ankara’yla görüşen Washington yönetiminin Rusya’dan alınan S-400‘lerin geri gönderilmesi ya da devreye alınmaması konusunda baskı yaptığını iddia etti.

Bu konunun Ankara ile Washington arasındaki sorunların çözülmesi için yapılan daha geniş kapsamlı görüşmelerin bir parçası olduğunu söyleyen yetkili, “S-400 alımı nedeniyle ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) uyarınca yaptırım uygulanması riski de bu diyalog kapsamında yer alıyor” dedi.

YENİ SEVKİYATI GÖRÜŞÜYORUZ

Çarşamba günü bir açıklama yapan Rus askeri ihracat şirketi Rosoboroneksport’un Genel Müdürü Aleksandr Miheyev, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 hava savunma sisteminin füzeler de dahil olmak üzere tüm unsurlarının sevkiyatını yaptığını ifade etmişti.

Miheyev, “Lojistik ve sevkiyat konusunun üstesinden başarıyla geldik. 72 uçuş gerçekleştirildi. Her şey net bir şekilde yapıldı, hiçbir aksama olmadı” dedi.

Miheyev, sözleşmenin planlanan süreden önce yerine getirildiğini vurguladı.

Miheyev, Rusya ve Türkiye’nin şimdi yeni S-400’lerin sevkiyatının yapılması konusunu görüştüğünü ifade etti.

“Şimdi opsiyonu, finans modelini ve sevkiyat sürecini konuşuyoruz” diyen Miheyev, S-400’ün Türkiye’ye sevkiyatı sözleşmesi çerçevesinde üretimin yerelleştirilmesine ilişkin soru karşısında detay vermeyerek, “Üretimin yerelleştirilmesi programı nihai aşamadaki bir konu” ifadesini kullandı.

SOÇİ’DE MESAJ VERİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında yapılan Soçi görüşmesinin ardından yapılan açıklamalarda, iki ülke arasında savunma sanayisine ilişkin de yeni adımlar atılacağı belirtilmişti.