ABD’den Çin’i kızdıracak yeni adım

ABD'nin Idaho eyaleti Valisi Brad Little, Tayvan'ı ziyaret etti.

featured

Tayvan ajansı CNA’nın haberine göre, bu gece eşi ile Ada’ya gelen Vali Little, ziyaret kapsamında Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüşecek.

Idaho Valisi de ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos başında Tayvan’a yaptığı ziyaretin ardından Ada’yı ziyaret eden ABD’li üst düzey yetkililer kervanına katıldı.

Pelosi’nin ardından Demokrat Partili Massachusetts Senatörü Ed Markey başkanlığında 5 kişilik heyet ve Indiana eyaleti Valisi Eric J. Holcomb, Cumhuriyetçi Partili Tennessee Senatörü Marsha Blackburn, Arizona eyaleti Valisi Doug Ducey ve ABD Temsilciler Meclisi üyesi Stephanie Murphy öncülüğündeki 8 kişilik Kongre heyeti Tayvan’ı ziyaret etmişti.

PELOSİ ZİYARET ETMİŞTİ

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Ada’yı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu.

Ziyaret, Ada’yı topraklarının parçası olarak gören Pekin’in tepkisini çekmiş, Çin ordusu ziyaretin ardından Ada çevresinde askeri tatbikatlara başlamıştı.

Pekin, “tek Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini şart koşuyor.

ABD’den Çin’i kızdıracak yeni adım

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!