ABD’den İdlib açıklaması: Tüm seçenekler masada

Türkiye'ye karşı terör örgütlerini silahlandıran ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İdlib'te Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğunu ve destek konusunda tüm seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi.

ABD’den İdlib açıklaması: Tüm seçenekler masada

Türkiye’ye karşı terör örgütlerini silahlandıran ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İdlib’te Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğunu ve destek konusunda tüm seçenekleri değerlendirdiklerini söyledi.

Açıklamanın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında Moskova’da yapılan kritik zirve sürerken yapılması dikkat çekti.

‘KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VAR’

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bugün düzenlediği basın toplantısında İdlib’deki durumu değerlendirdi. Pompeo, “NATO ortağımız Türkiye’nin, Esad, Ruslar ve İranlıların Suriye içinde yaptıklarının yarattığı riske karşı kendini savunma hakkına sahip olduğuna inanıyoruz” dedi.

TÜRK HÜKÜMETİ BİZDEN BİRKAÇ ŞEY TALEP ETTİ

Pompeo, Suriye’deki kriz nedeniyle özellikle sivillerin zarar gördüğünü ifade ederek, “İhtiyacımız, 2018’deki Soçi Anlaşmasına geri dönmeleri. Ağırlıklı olarak Müslümanlar, Esad rejimi, Ruslar ve İranlıların İdlib’in içinde yaptıkları şeylerden zarar görüyor. Türk hükümeti bizden bir kaç şey talep etti, tüm bu talepleri değerlendiriyoruz. Savunma ekibi ile birlikte ekibimiz, daha az şiddet ve daha çok barış için en iyi yolu ve insani krizin durdurulmasına ilişkin yolları bulmaya çalışıyor” dedi.

MOSKOVA’DA ZİRVE

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Rusya’nın başkenti Moskova’ya geldi. Erdoğan ile Putin arasındaki kritik zirve tamamlandı. Toplantıdan önce iki lider kısa açıklamalar yaptı.

Putin’in açıklamaları şöyle:

“Son günlerde İdlib’de cereyan eden gelişmeler oldu. Suriye’de hayatlarını yitiren askerleriniz için taziyelerimi ifade etmek istiyorum. Telefon görüşmemizde ifade ettiğim gibi hiç kimse orada Türk askerinin bulunduğunu bilmiyorlardı.

Suriye askerlerinin de kayıpları olmuştur. Bu olayların tekrarlanmaması ve her ikimizin de önem verdiğimiz ilişkilere zarar vermemek için görüşmemize ihtiyaç var. Bu görüşmelere baş başa olarak başlayalım, daha sonra bu salonda olanlar bize takılabilirler. Teşekkür ediyorum.”

Erdoğan da şunları söyledi:

“Öncelikle kabulünüz için teşekkür ediyorum. Malum bu görüşmeyi Türkiye’de yapacaktık. Sizin buradaki anayasa çalışmalarıyla ilgili gelişmeler sebebiyle bu davetimizi burada gerçekleştiriyoruz. Tabi İdlib müzakereleri sebebiyle bir araya gelişimiz büyük önem arz ediyor. Bölgede sıkıntı büyük. Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar, bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır. Türkiye – Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz.

Gerek savunma sanayiinde, gerek ticari ilişkilerimizde çok farklı bir dönemin içindeyiz. Bunları çok daha ileri taşımamızın hesaplarını yapıyoruz. Ve bunları tabi güçlendirerek götürmek de bizim en büyük amacımız. Ve bunu da başaracağımıza inanıyorum. Tekrar bu kabul için teşekkür ediyorum.”

Açıklamanın ardından iki lider baş başa görüşmeye geçti. 14.05’te başlayan görüşme, 16.50 sıralarında sona erdi. İki liderin alınan kararlara ilişkin açıklama yapması bekleniyor…

Devamı gelecek…