Irak meclisinin kararına rağmen ABD çekilmeyeceğini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, gündemlerinde 'Irak'tan çekilme' konusunun olmadığını açıkladı.

Irak meclisinin kararına rağmen ABD çekilmeyeceğini açıkladı

Irak meclisinin yabancı askerlerin ülkeyi terk etmesi kararına rağmen, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, gündemlerinde “Irak’tan çekilme” konusunun olmadığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ortagus, açıklamasında ABD’nin Orta Doğu’da “iyi bir misyonla” ve Irak’ta IŞİD’le mücadele kapsamında bulunduğunu iddia etti.

“Irak’taki askeri varlığımız IŞİD’le mücadeleyi sürdürmek ve ABD’li, Iraklı ve koalisyon ortaklarımızı korumak amacına matuftur.” ifadesini kullanan Ortagus, Irak’taki IŞİD’le mücadele misyonunun halen önemli olduğunu belirtti.

Ortagus, Amerikan askerlerinin Irak’ta kalıp kalmayacağı ile ilgili sürece ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda Irak’a giden heyetin amacı, Irak’la stratejik ortaklığımızı nasıl daha da geliştirebileceğimizi ve Orta Doğu’daki haklı ve uygun askeri varlığımızı konuşmaktır, yoksa askerlerin geri çekilmesini görüşmek değil.”

Ortagus ayrıca, NATO’nun Irak’ta bundan sonra daha fazla nasıl rol üstlenebileceği konusunu da görüştüklerini vurguladı. Açıklamasında Irak’la iş birliğine birkaç kez vurgu yapan Sözcü, “Egemen, müreffeh ve istikrarlı bir Irak’ın arkadaşı ve ortağı olmak istiyoruz” iddiasında bulundu.

IRAK BAŞBAKANI: ÇEKİLMEYİ PLANLAYIN

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüşen Başbakan Adil Abdulmehdi, Pompeo’dan, meclisin ABD askerlerinin Irak’tan çıkarılması için aldığı kararın uygulanması çerçevesinde, ABD’den bir heyetin Irak’a gönderilerek askerlerin çekilmesi için mekanizma oluşturmasını istemişti.

Irak Başbakanlık basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Adil Abdulmehdi ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo telefonda görüştü.

Görüşmede, Abdulmehdi, Pompeo’dan, meclisin ABD askerlerinin Irak’tan çıkarılması için aldığı kararın uygulanması çerçevesinde, ABD’den bir heyetin, Irak’a gönderilerek, askerlerin çekilmesi için mekanizma oluşturmasını istedi.