ABD’den Irak’a S-400 tehdidi

ABD'li diplomat Joey Hood, Irak’ın Rus hava savunma sistemi S-400 alması durumunda yaptırım uygulayabileceklerini söyledi. Hood, 'tavsiye etmeyiz' dedi.

ABD’den Irak’a S-400 tehdidi

ABD askerlerini ülkeden gönderme kararı alan Bağdat, Çin ile ilişkilerini geliştirme kararı almış, Rusya’dan da S-400 almak için görüşmelere başlamıştı. ABD’den tehdit gecikmedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ortadoğu’dan sorumlu Bakan Yardımcısı Joey Hood, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nde konuştu. Hood, “S-400 alımı muhtemelen yaptırımların tetikleyicisi olur, bu yüzden partnerlerimize bu alımı yapmamayı tavsiye ediyoruz” dedi.

Irak’taki protestocuları desteklediklerini dile getiren ABD’li diplomat, “Protestocuların başarılı olacağını umuyoruz. Onların reform çağrılarına destek veriyoruz. Umarız Irak yönetimi protestolara kulak verir. Protestocuların politik anlamda her zaman bizimle hemfikir olmayabilir, ama ABD ile daha yakın ilişkilerin kurulması gerektiği konusunda görüşümüze katılacaklarını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Hood, “ABD askeri güçlerin ülkeden çıkması yönünde oy kullanılırsa koalisyon güçleri de bizi takip eder, hemen ardımızdan yatırımcılar da çıkar, domino etkisi olur. Sonra da muhtemelen IŞİD geri döner” diye konuştu.

Böyle bir gelişmenin her bir aşamasının kendi olumsuz sonuçlarını doğuracağını söyleyen ABD’li yetkili, yatırımcıların ülkeden çıkmasının bankacılık sisteminde sorunlara yol açacağını belirterek, “Stratejik partnerler, eğer sorunlar ortaya çıktıysa, masaya oturup ileriye dönük yolu konuşur… Biz de oturup hangi seçeneğin sonuç vereceğini konuşmak istiyoruz” dedi.

Irak’tan ABD’yi kızdıracak adım: S-400!