ABD’den kışkırtıcı açıklama: İran’ı suçladılar

Suudi Arabistan'ın Yemen'deki katliamlarına sessiz kalan ABD, Husilerin petrol tesislerini vurmasının ardından İran'ı hedef aldı.

ABD’den kışkırtıcı açıklama: İran’ı suçladılar

Yemen’de yıllardır katliam yapan ABD destekli Suudi hükümeti, Ensarullah milislerinin saldırıları sonrası felç oldu. Suudi Arabistan’da petrol tesislerine dün sabah erken saatlerde insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırılar sonrası Suudiler petrol üretimini durdurdu.
Suudileri İran’a karşı kışkırtan ABD ise krizi fırsat bilerek İran’ı hedef tahtasına koydu.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine yapılan saldırı konusunda doğrudan İran’ı suçladı.
Twitter hesabından yaptığı açıklamada Pompeo, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in diplomasi yapıyormuş gibi davranırken, Tahran’ın Suudi Arabistan’a yönelik 100’e yakın saldırının arkasında olduğunu iddia etti.

Pompeo, “Tüm tansiyonu azaltma çağrıları arasında İran şimdi dünyanın enerji arzına eşi görülmemiş bir saldırı başlattı. Saldırıların Yemen’den geldiğine dair bir kanıt yok.” ifadelerini kullandı.

Tüm ülkeleri İran’ın saldırılarını kamuya açık ve net bir şekilde kınamaya çağıran Pompeo, ABD’nin, enerji piyasalarındaki tedarikin en iyi şekilde devamı ve Tahran’ın saldırganlığından sorumlu tutulmasını sağlamak için ortakları ve müttefikleri ile birlikte çalışacaklarını kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump da saldırıdan sonra Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefon görüşerek saldırıyı kınamış, ülkesinin Suudi Arabistan’ın güvenlik ve istikrarını destekleyen her konuda iş birliği yapmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

SAUDİ ARAMCO PETROL TESİSİNE SALDIRI

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi “Saudi Aramco”ya ait 2 fabrikaya dün yerel saatle 04.00’te silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı düzenlenmesi sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı.

Ölen ya da yaralananın olmadığı SİHA saldırısıyla ilgili herhangi bir taraf suçlanmazken, Husiler yaptıkları yazılı açıklamada, saldırıyı kendilerinin düzenlediklerini ima etmişti.

Yemen’deki Husilerin öncülük ettiği Ensarullah hareketi, son zamanlarda orta ve uzun menzilli balistik füzelerin yanı sıra SİHA’larla ülkenin bazı bölgelerini hedef alıyor.

Mart 2015’den bu yana devam eden Yemen’e yönelik saldırılarda Suudilerin başını çektiği koalisyon on binlerce sivili öldürdü.

Suudi Arabistan petrol üretimini durdurdu