ABD’den küstah açıklama: Petrol geliri bize değil PYD’ye gidiyor

Pentagon Sözcüsü Jonathan Rath Hoffman, Suriye petrol sahalarından elde edilen gelirin terör örgütü PYD'ye gittiğini söyledi.

ABD’den küstah açıklama: Petrol geliri bize değil PYD’ye gidiyor

Pentagon sözcüsü Hoffman, terör örgütü PKK/PYD’nin işgal ettiği Suriye petrol sahalarından elde edilen gelirin ABD’ye değil terör örgütü PKK/PYD’nin paravan örgütü  “Demokratik Suriye Güçleri”ne (DSG) gittiğini söyledi.

Hoffman, Suriye’nin kuzeyindeki petrol sahasında konuşlanan ABD askerlerinin herhangi bir tehlike durumunda kendilerini savunma hakkına sahip olduklarını ifade etti.

Daha önce ABD merkezli Associated Press haber ajansı, ABD’li yetkililere dayandırdığı bir haberinde, Beyaz Saray’ın ve Pentagon’un Suriye’de Deyrizor’dan Haseke’ye uzanan yaklaşık 150 kilometrelik bir alandaki petrol sahasını korumak amacıyla ülkede ortalama 800 asker bırakmayı planladığını bildirmişti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise daha önceki bir açıklamasında söz konusu petrol sahalarını IŞİD’den arta kalan gruplardan ABD’nin koruyacağını ifade etmiş, ABD Başkanı Donald Trump ise daha belirsiz ifadeler kullanarak, ABD’nin ‘petrolü koruyacağını’ dile getirmişti.