ABD’den PKK/PYD için yeni yığınak!

Suriye medyası, ülkedeki ABD güçlerinin Suriye'nin kuzeyinde bulunan üslerine yeni silah ve mühimmat taşıdığını duyurdu.

ABD’den PKK/PYD için yeni yığınak!

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA), dün yayınladığı bir raporda ülkedeki ABD güçlerinin üslerine yeni silah ve lojistik materyaller taşıdığını yazdı. 

Ajansın yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde, silah ve mühimmat yüklü sandıklardan oluşan 24 araçlık bir konvoyun Haseke'nin kuzeyinde bulunan Ash Shaddadi şehrindeki ABD üssüne taşındığı belirtildi. 

Sputnik’in aktrardığına göre bir başka ABD konvoyu da geçtiğimiz günlerde Suriye'nin kuzeybatısında keşfedilmişti. ABD kuvvetlerinin, 12 Nisan tarihinde Haseke kırsalından 'yağmaladıkları' 41 tanker petrolü Irak'a taşıdığı tespit edilmişti. Bir diğer haberde de, buzdolabı, askeri teçhizat, tanker ve Humvee araçlardan oluşan araçların Irak'tan Suriye'deki üsse taşındığı ortaya çıkarılmıştı. 

Ocak ayında ayrıca, SANA tarafından 70 IŞİD üyesinin PKK'nın Suriye kolu PYD'nin çatı örgütü Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolündeki hapishanelerden alınarak 'teröristlerin sığınma alanı' olarak değerlendirilen Tanf'taki üsse nakledildikleri ortaya çıkarılmıştı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2018 yılında ABD'nin askerlerini Suriye'den çekeceğini duyurmuştu, ancak daha sonra askerlerin bir kısmının 'petrolü güvence altına almak için' ülkenin kuzeydoğusunda varlık göstermeye devam edeceklerini söylemişti. 

Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, ABD'li petrol şirketi Delta Crescent Energy'nin PKK/PYD’li teröristlerin kontrolündeki petrol sahalarını modernize etmek için bir anlaşma sağladığını doğrulamıştı.

Söz konusu anlaşma, Suriye hükümeti tarafından 'hırsızlık' olarak nitelendirilmişti.