ABD'den PKK/PYD'ye 'Kobani' kutlaması

ABD Merkez Komutanlığı'na bağlı 'IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyon' Sözcüsü Wayne Marotto, Aynel Arap’ın (Kobani) terör örgütü IŞİD'den, bir başka terör örgütü PKK/PYD’nin kontrolüne girmesini kutladı.

ABD'den PKK/PYD'ye 'Kobani' kutlaması

ABD Merkez Komutanlığı'na bağlı 'IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyon' Sözcüsü Wayne Marotto bölücü terör örgütü PKK/PYD’nin Aynel Arap’ta (Kobani) kontrol sağlamasının yıldönümünü kutladı. 

Marotto, salı günü Twitter'dan paylaştığı kutlama mesajında "Bugün Kobani Kurtuluş Günü. 26 Ocak 2015'te Kürt savaşçılar, OIR'in hava saldırı desteği ile Kobani'yi kurtararak IŞİD'in yenilmez olmadığını gösterdi ve elinden stratejik bir hedefi aldı. Güvenilir ve yetenekli bir ortaklık örneği gösterdikleri için Kürtleri tebrik ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Koalisyon Sözcüsü Marotto, daha sonra yaptığı bir başka paylaşımda, PKK/PYD’nin çatı örgütü SDG'nin (Suriye Demokratik Güçleri) koalisyon güçleri ile işbirliğinin devam ettiğini belirterek, "Suriye'nin kuzeydoğusundaki masum sivilleri tehdit eden kilit kişileri ortadan kaldırmaya devam ediyoruz. Hep birlikte IŞİD'e kalıcı bir yenilgi tattırmaya kararlıyız." açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanlığı, Marotto’nun mesajını alıntıladı ve “Kobani’nin Kurtuluşu Kutlu Olsun” dedi.

DİZİNİ DE ÇEKİYORLAR

Öte yandan ABD terör örgütü PKK/YPG'ye TV dizisi çekmek için kolları sıvamıştı. Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile kızı Chelsea Clinton, Suriye'nin kuzeyinde faaliyet yürüten PKK/YPG'li kadın teröristleri konu alan bir kitabı televizyon dizisine uyarlayacak.