ABD’den S-400 tehdidine devam

ABD'li Matthew Palmer, ABD yönetiminin Türkiye'ye Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri alması nedeniyle yaptırım uygulama olasılığını gözden geçirmeye devam ettiğini belirtti.

ABD’den S-400 tehdidine devam

Alman Marshall Fonu’nun (GMF) Washington’da düzenlediği video konferansta konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer, Türkiye’ye ilişkin olarak, “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) Yasası kapsamında yaptırım uygulama olasılığıyla ilgili istişare süreci devam ediyor. Bu sürecin olası sonuçlarını açıklayamam” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre, S-400’lerin alınmasından ve olası kullanımından derin endişe duymaya devam ettiklerini kaydeden Palmer, “Kaygılarımız ve onların giderilmesine ilişkin yöntemler hakkında Türk partnerlerimizle diyaloğa devam ediyoruz. Türkiye’nin bu yöntemleri uygulayacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TÜRK-RUS İLİŞKİLERİ ENDİŞE KAYNAĞI’

Aynı konferansta “Türkiye’nin Rusya ile işbirliğini genişletme ve güçlendirme ve bazı konularda anlaşmalar elde etme isteğinin ABD’de endişe kaynağı olduğu ortada” diyen Palmer, “Bu özellikle Rus askeri teçhizatın alımı alanıyla ilgili. Bunun bir NATO müttefiki için yersiz olduğunu ve ABD ile Türkiye’yi, aralarındaki anlaşmazlıkların şiddetlenmesinin kaçınılmaz olduğu bir konuma getirdiğini düşünüyorum” diye konuşmuştu.

AKTİVE SORUNU

Rusya’dan getirilip Ankara’ya konuşlanan S-400’lerin nisan ayında aktive edilmesi planlanıyordu. Ancak bu gerçekleşmedi. Bazı yorumlarda, Türkiye’nin ABD’nin temkinleri doğrultusunda aktive etmekten vazgeçtiği öne sürüldü. Ancak Ankara, S-400 sürecinin planlandığı gibi ilerlediğini, aktive edilmeyecek iddialarının doğru olmadığını duyurdu.