ABD'den skandal karar: Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırdılar

Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin kıta sahanlığında yaptığı çalışmalar, Atlantik blokunun tepkisini çekti. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimine destek veren ABD, Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırdı.

ABD'den skandal karar: Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırdılar
ABD'den skandal karar: Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırdılar

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile gerginliği sürerken ABD’den şaşırtıcı bir haber geldi.

“2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası” olarak bilinen savunma bütçe tasarısına 2019 yılının sonlarında koyulan bir madde ile Güney Kıbrıs’a uygulanan 33 yıllık silah ambargosunun kaldırılabileceği mesajı verilmişti.

Ancak ambargonun Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Rumların yaşadığı fikir ayrılıklarına denk gelmesi dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis'i arayarak kararı bildirdi. 
Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Yunanistan arasında gerilimin yaşandığı dönemde alınan karara Ankara tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, kararın müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı" ve Türkiye'nin "Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacağı" ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ambargo kararının "ölümcül olmayan savunma malzemeleri kapsadığını" ve sadece 2021 mali yılı için geçerli olduğunu duyurdu.

 Rum lider Anastasiadis, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Pompeo'ya teşekkür ederek, kararı "Kıbrıs ve ABD arasındaki ikili güvenlik ilişkisini daha da güçlendiren olumlu bir gelişme" şeklinde değerlendirdi.