ABD’den skandal rapor! Tam bir suç itirafı

ABD’de hazırlanan skandal Suriye raporu Ankara ile Washington arasında tansiyonu yükseltecek türde. Güvenli bölge planının Türkiye'nin kaygılarından çok PKK/YPG'yi korumaya yönelik olduğu ve TSK operasyonunu engellediği belirtilen raporda, terör örgütünün fonlanmaya devam edilmesi önerisi yapıldı.

ABD’den skandal rapor! Tam bir suç itirafı

ABD Kongresi yan kuruluşu gibi çalışan Birleşik Devletler Barış Enstitüsü skandal bir Suriye raporu kaleme aldı. İçerisinde senatörler, diplomatlar, eski istihbaratçı ve askerlerin da olduğu Suriye Çalışma Grubu tarafından hazırlanan raporda, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik askeri harekat planından ‘işgal planı’ diye bahsedildi. Olası bir harekat durumunda SDG/YPG’nin IŞİD’le mücadele edemeyeceğini öne sürüldü.

Raporda ABD ile Türkiye arasında imzalanan “güvenli bölge” anlaşmasının Türkiye’nin güvenlik endişelerinden ziyade PKK/YPG’yi korumak için yapıldığı itiraf edildi. Raporda, “ABD’nin silahlandırdığı SDG, Türkiye-ABD ilişkilerine zarar verse de Türkiye’nin üçüncü bir operasyonunu engellemiş durumda. Ayrıca Türkiye’nin Afrin ve Fırat Kalkanı bölgesindeki kontrolünü bırakması ise mümkün görünmüyor” denildi.

PKK/YPG’Yİ FONLAMAYA DEVAM

ABD’ye Suriye’de uygulanması için politika önerilerinde bulunan rapor, ABD’nin Suriye’den erken bir zamanda çekilmesinin bölgedeki bütün çıkarlarının kaybetmesine yol açabileceğini iddia ederek ABD’nin askeri ve sivil varlığını bölgeden kesinlikle çekmemesi tavsiye edildi. Tam tersine asker sayısının arttırılması gerektiğine vurgu yapılan raporda, “ABD Suriye’de askerlerini geri çekme sürecini hemen durdurmalı. Suriye Demokratik Güçleri’ne (PKK/YPG) fonlamalar devam etmeli” ifadeleri yer aldı.

TÜRKİYE-PKK GÖRÜŞMELERİ BAŞLATILSIN

ABD’ye Politika Önerileri” kısmının devamında, “ABD ve müttefikleri Esed ile ilişkiler geliştirmemeli, rejime yaptırımlar uygulanmalı ve izole edilmeli. Esed rejiminin savaş suçlarına yönelik süreç işletilmeli” denildi.

Suriye savaşının ABD’nin çıkarlarına uygun şekilde sonuçlanması için Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesi tavsiyesinde bulunulan raporda, “Böylece kuzeydoğu Suriye’de bir başka operasyon engellenebilir. ABD, Türkiye-PKK arasında ‘Barış Görüşmeleri’nin kaldığı yerden başlatılması için teşvik edici olmalı. Türkiye ve YPG arasında bir yumuşama sağlanmalı. Buna karşılık ABD de, Suriye’de Türkiye’nin elinde bulundurduğu bölgelerde durumun iyileştirilmesi için çalışmalı” denildi.

İDLİB OPERASYONU ÇIKARIMIZA TERS

İdlib’te rejimin insani olarak sorunlu bir duruma yol açtığı ve Suriye ordusu tarafından olası büyük bir operasyonun ABD çıkarlarına ters düştüğünün vurgulandığı raporda, “İdlib’te terör unsurlarını ortadan kaldırarak bir başka insani krizin oluşmasına engel olunmalı” denildi. Suriye’de Afrin, Fırat Kalkanı ve İdlib gibi Türkiye’nin etkin olduğu bölgelerde aşırılık yanlısı grupların ortadan kaldırılması için ABD’nin Türkiye’ye destek vermesi gerektiği savunulan raporda, “Aynı zamanda Türkiye’nin güvenlik kaygılarını ele alma çabalarıyla uyumlu olarak ABD, SDG’ye bağlı güçlerin bu alanlardaki saldırılarına son vermeleri için SDG’ye baskı uygulamalıdır” ifadeleri kullanılarak YPG’nin Türkiye etkisindeki bölgelere saldırılar düzenlediğinin ABD’nin bilgisi dahilinde olduğu dolaylı olarak itiraf edildi.

‘Eğer ABD’ye böyle gitseydik Trump Erdoğan’la görüşürdü’