ABD’den SU-35 tehdidi

ABD, Rusya'dan SU-35 savaş uçağı almayı planlayan Mısır'a yaptırım tehdidinde bulundu.

ABD’den SU-35 tehdidi

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Rus savaş uçaklarını alması halinde Mısır’ın Amerikan yapımı savunma sanayi ekipmanlarını gelecekte satın almasının riske gireceğini iddia etti.

Mısır yönetimi Rusya’dan 2 milyar dolarlık 20 adet SU-35 tipi savaş uçağı almayı planladığı ortaya çıkmıştı. Söz konusu uçakların Türkiye’ye satışı için Ankara ve Moskova arasında görüşmelerin yapıldığı biliniyor.

ABD her yıl Mısır’a 1.3 milyar dolarlık askeri yardımda bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper de, Mısır Savunma Bakanı’na yazdıkları mektup aracılığıyla söz konusu satın alma kararını iptal etme çağrısında bulundu.

Mısır’a düzenli olarak güvenlik yardımı yapan ABD’nin bu yardımını “karışık bir duruma sokacağı” uyarısının yer aldığı mektupta, Mısır’ın Su-35 alımından vazgeçmesi gerektiği belirtildi.

Rusya ile askeri işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan Mısır, bu yılın başında Rusya ile 2 milyar dolarlık bir Su-35 anlaşması imzalamıştı. ABD ise Mısır’a F-16 satışı gibi milyarlarca dolarlık askeri ve ekonomik yardım yapmıştı.

RUSYA’DAN YANIT

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RİSİ) Başkan Danışmanı ve Ortadoğu uzmanı Yelena Supunina, ABD’nin Su-35 alımıyla ilgili, Mısır’a yaptığı ekonomik yardımlardaki kısmi kesintilerle sınırlı kalacağını ve ciddi tedbirlere başvurmayacağını söyledi.

ABD’nin son zamanlarda yaptırımları politik ve ekonomik baskı aracı olarak kullandığını belirten Suponina, Rusya’yla imzalanan sözleşmelerin de bu tür eylemlere maruz kaldıklarını kaydetti.

Washington’ın şu anda ciddi tedbirlere başvuracağını sanmadığını belirten Suponina şu ifadeleri kullandı:

“Amerikalıların en fazla yapacakları şey, Mısır’a aralarında askeri yardımında bulunduğu ekonomik desteği kısmaktır. Ancak, ABD’liler bununla kendi boğazlarını sıkmış olacaklar, çünkü Mısır, bu yardımlar çerçevesinde öncelikli olarak Amerikan silahları satın alıyor. Bu nedenle, Amerikalılar Türkiye örneğinde olduğu gibi, yüksek sesli açıklamalar, makyaj niteliğindeki önlemlerin benimsenmesiyle sınırlı kalıp, ciddi  tedbirlere baş vurmayacaklar.”

Askeri-ekonomik yardımların dondurulması ihtimalinin bulunduğunu ancak bunun uzun sürmesinin pek mümkün olmadığını vurgulayan Suponina, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Mısır ekonomisi şu anda iyi bir durumda değil. Askeri ve ekonomik yardımlardaki kısmi kesintilerin bile kesinlikle olumsuz etkileri olacaktır, ancak Donald Trump yönetiminin alacağı olası yaptırım kararlarının çok büyük etkileri olmayacaktır”

Kommersant gazetesi nisan ayında, savunma sanayi sektöründeki kaynaklarına dayandırdığı haberinde iki ülkenin, 20’nin üzerinde Su-35 avcı uçağının tedariki ile ilgili anlaşmalara imza attığını duyurmuştu.

Anlaşmanın 2018’in sonunda yürürlüğe girdiği belirtilen haberde, silahlarla donatılmış olan 20’nin üzerinde uçağın teslimatına 2020-2021’de başlanması gerektiği, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların toplam tutarının 2 milyar doların üzerinde olduğu belirtilmişti.