ABD'den Taliban'a müttefik muamelesi: Taliban'la istihbarat paylaşımı yapıyoruz

Amerikalı General Kenneth McKenzie, terör tehditlerine ilişkin bazı istihbaratın örgütle paylaşıldığını ve bunun işe yaradığını söyledi.

ABD'den Taliban'a müttefik muamelesi: Taliban'la istihbarat paylaşımı yapıyoruz

IŞİD-Horasan grubunun Kabil Havaalanı'nda 110'dan fazla kişinin öldüğü saldırının ardından ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan (CENTCOM) Taliban'a müttefik muamelesi geldi.

Sputnik'in aktardığına göre CENTCOM Komutanı General Kenneth McKenzie, 'ABD ile Taliban arasında istihbarat paylaşımı operasyonu yürütüldüğünü, iki tarafın 31 Ağustos'ta tahliyelerin tamamlanması gibi ortak bir amacı paylaştığını' söyledi.

Taliban'dan "Bu ortak amacı uyumlu tuttuğumuz sürece birlikte çalışmak faydalı oldu" diye söz eden ABD'li general, terör tehditlerine ilişkin bazı istihbaratın örgütle paylaşıldığını ve bunun işe yaradığını dile getirdi:

İSTİHBARAT PAYLAŞIYORUZ

Bu istihbaratın [terörist tehditlerle ilgili] versiyonlarını Taliban ile paylaşıyoruz, böylece onlar gerçekten baskınlar yapıyor... (Olası saldırıların) bazılarını engellediklerini düşünüyoruz."

Tahliyelerin gerçekleştiği Kabil Havaalanı bölgesinde dün ABD askerleri dahil onlarca kişinin öldüğü saldırıların gerçekleşmesine Taliban'ın kasten izin verdiğine inanmalarına yol açacak herhangi bir istihbarata sahip olmadıklarını aktaran McKenzie, IŞİD-Horasan'ın üstlendiği saldırıların gerçekleşmesine Taliban'ın izin verme potansiyeliyle ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı:

"Bilmiyorum. [Taliban'ın] buna izin verdiğine beni ikna edecek herhangi bir şey olduğunu sanmıyorum."

'BİZ AMERİKALILARNDAN DAHA FAZLA İNSAN KAYBETTİK'

Son haberlere göre IŞİD-Horasan'ın tarafından üstlenilen Kabil Havaalanı bölgesine yönelik intihar saldırılarında 13'ü ABD askeri olmak üzere en az 110 kişi öldü, 1300'den fazla kişi yaralandı. İsmi açıklanmayan bir Taliban yöneticisi, 28 Taliban üyesinin yaşamını yitirdiğini söyleyerek "Biz, Amerikalılardan daha fazla insan kaybettik" dedi.

McKenzie, 15 Ağustos'ta Katar'ın başkenti Doha'da Taliban siyasi liderliğiyle 'ABD'nin tahliye operasyonuna müdahale etmemeleri' konusunda yüz yüze görüşme gerçekleştirmişti. Haberlere göre tahliye sürecinin müdahalesiz şekilde gerçekleşebilmesi noktasında ABD'li general Taliban ile bir 'çatışmasızlık mekanizması' konusunda uzlaşmaya varmıştı.

'İSİM LİSTELERİ TALİBAN'A VERİLDİ'

CENTCOM Komutanı'nın son açıklamasından önce ABD'li haber sitesi Politico 'Washington'ın Kabil Havaalanı'na girişine izin verilmesi gereken ABD'liler ile Afgan işbirlikçilerinin isim listesini Taliban ile paylaştığını' duyurdu. Haberde Joe Biden yönetiminin bu hamlesinin 'bazı ABD Kongresi üyeleri ve askeri yetkilileri kızdırdığı' aktarıldı. Zira Taliban'ın ABD öncülüğündeki yabancı güçler için çalışmış Afganlara işkence ve katliama varan misillemelerde bulunmasından korkuluyor. Nitekim Politico'ya konuşan bir savunma yetkilisi “Temelde bu yaptıkları, tüm o Afganları ölüm listesine koymaktır. Çok tiksinti verici, şok edici ve insanı kirlenmiş hissettiren bir hareket" tepkisini vermişti.