ABD’den Türkiye’ye ‘Rusya’ya yaptırım’ çıkarması… Merkez Bankası Başkanı ve iş örgütleriyle görüştüler

ABD Hazine Bakanlığından iki yetkilinin Rusya'ya yönelik yaptırımlar konusunda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve Türk iş örgütleri ile temaslarda bulunduğu iddia edildi...

featured

ABD merkezli Bloomberg ajansı, iki ABD’li yetkilinin Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’yla görüştüğünü, Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle de görüşeceğini aktardı.

ABD’Lİ YETKİLİLER TÜRKİYE’DE

ABD’nin terörün finansmanıyla mücadele konusunda yetkili Hazine Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg ile ABD Dışişleri Bakanlığı’nın terörle mücadeleden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Erik Woodhouse, Pazartesi günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni (TOBB), Salı günü de Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nu (DEİK) ziyaret ederek Türk şirketlerinden yaptırımların delinmesine dahil olmamalarını istedi.

Bloomberg HT’nin aktardığı habere göre, Salı günü İstanbul’da gerçekleşen basına kapalı toplantıda DEİK’ten iş insanları ile yaklaşık 1 saatlik toplantı yapıldı.

RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLAR

Yaklaşık 60 kişinin katıldığı toplantıda içinde BM kararların da olduğu ambargolara vurgu yapıldı. Ardından ABD Hazine Bakanlığı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlar konusunda hassasiyeti ifade edildi.

Yaptırımlarla alakalı, yaptırıma uğramış kişiler ve firmaların listesinin sürekli kontrol edilmesinin altı çizildi. Bunların kontrolünün düzenli şekilde sağlanması ve Rus ambargolarının Türkiye üzerinden ihlal edilmemesi istenildi.

‘KAVCIOĞLU İLE GÖRÜŞTÜLER’

İki ABD’li yetkilinin TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile de görüştüğü, Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileri ile de görüşeceği iddia edildi.

NEBATİ, ABD TEHDİTLERİNE KARŞI DURAMAMIŞTI

ABD’lilerin Türk iş insanlarından küstah talebi nasıl karşılık bulduğu bilinmiyor.

Geçtiğimiz aylarda ABD Hazine Bakanlığı tarafından TÜSİAD’a Rusya’yla ilişkilerde ‘yaptırım sopası’ gösteren mektup gönderilmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, MÜSİAD ve TOBB’a da bu mektubun gönderildiğini belirtmişti.

Nebati, “Yaptırımlar konusunda Türkiye’nin konumunda bir değişiklik söz konusu olmadığı gibi herhangi bir kurum veya kişinin yaptırımları delmesine izin verilmeyecek. Türkiye, iletişime ve işbirliğine açıktır”  demişti.

ABD’den Türkiye’ye ‘Rusya’ya yaptırım’ çıkarması… Merkez Bankası Başkanı ve iş örgütleriyle görüştüler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. O haydutlara sormak gerekiyor. Niye o zaman Amerka kendi hala aylık bir milyar doların üzerinde rusya ile ticaret yapıyor? Onları ciddiye almak içim enayi olmak gerekir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!