ABD’den Türkiye’ye Venezuela tehdidi!

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Küba ve Venezuela'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Carrie Filipetti, Venezuela krizine ilişkin açıklamada bulundu. Filipetti, Türkiye'yi işaret ederek 'Venezuela'daki diktatörlüğü desteklemeyi seçen herhangi bir ülkeye karşı kesinlikle sabrımız yok' dedi.

ABD’den Türkiye’ye Venezuela tehdidi!

Venezuela ile ilgili son gelişmeleri basın toplantısında değerlendiren Filipetti, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun Türkiye ziyaretinin hemen ardından bir Türk şirketi tarafından bu ülkeden satın alınan toplam 900 milyon dolar değerindeki altın ile ilgili soru üzerine, “Venezuela’daki diktatörlüğü desteklemeyi seçen herhangi bir ülkeye karşı kesinlikle sabrımız yok” dedi.

ABD’nin Venezüela’ya uyguladığı yaptırımların ‘Venezuela yönetiminin finansal kaynaklarını sınırlandırmaya’ odaklandığını belirten Filipetti, “Altın ya da petrol satışının gelirleri fakir Venezuela halkının değil, Maduro ve çevresinin cebine gidiyor. Venezuela halkı üzerinde daha fazla baskı kurmak için kullanılacak her para, bizim yalnızca yaptırım politikamıza değil, değerlerimize de aykırı” diye konuştu.

Kronos.news’ten Sıtkı Özcan’ın aktardığına göre, Venezüela’ya yapılan kaynak aktarımlarını çok ciddiye aldıklarını kaydeden Filipetti, “Bu paranın ABD müttefiki bir ülkeden gelmesi bizim için bir şeyi değiştirmez. Bu hareket tarzının sona erdiğinden emin olmak için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.