ABD’den Yemen’de ‘İran’ hamlesi: Husiler ile ilgili önemli karar

featured

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yemen’de iç savaşta Suudi Arabistan ve BAE destekli hükümete karşı savaşan İran destekli olduğu belirtilen Husileri ‘terör örgütü’ ilan edeceklerini bildirdi.

Dün, konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Pompeo, Dışişleri Bakanlığı’nın ‘Husiler’ adıyla da anılan İran destekli olduğu belirtilen ‘Ensarallah’ örgütünün, Göçmenlik ve Milliyet Yasası’nın 2019. maddesi uyarınca ‘yabancı terör örgütü’ (FTO) ilan edileceği ve ‘özel olarak belirlenmiş küresel terörist varlık’ (SDGT) olarak değerlendirileceği konusunda Kongre’yi bilgilendirdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı, bu nitelemelerin, örgütün faaliyetlerinin engellenebilmesine dayanak sağlayacağı, sivillere, altyapıya ve uluslararası gemiciliğe yönelik sınır aşırı saldırılardan sorumlu tutulmasına imkan sağlayacağını ifade etti.

Pompeo, örgütün yöneticileri Abdülmelik Husi, Abdülhalik Bedrettin Husi ve Abdullah Yahya Hakim’in SDGT kapsamında ‘terörist’ ilan edileceği bilgisini de paylaştı.

Öte yandan Pompeo, yardım kuruluşlarının bu tip yardımların iç savaş içindeki ülkeye insani yardımların ulaştırılmasını engelleyeceği endişelerine karşı önlemler alınacağı, insani yardım kuruluşlarının çalışmalarını sürdürebilmesi için Hazine Bakanlığının özel lisans sağlayacağını kaydetti.

YEMEN’DEKİ İÇ SAVAŞ

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de, Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

ABD’den Yemen’de ‘İran’ hamlesi: Husiler ile ilgili önemli karar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!