ABD’den yeni ‘İsrail’ hamlesi: Trump’ın yeni hedefi ‘Afrika’

İsrail’in Ortadoğu’da normalleşme planlarının öncüsü ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden ABD Başkanı Donald Trump’ın koltuğunu devretmeden önce bir planı daha ortaya çıktı. 20 Ocak’ta görevi bırakacak olan Trump, İsrail’in güvenliği için Fas, Cezayir ve Afrika’yı dizayn etmek istiyor.

ABD’den yeni ‘İsrail’ hamlesi: Trump’ın yeni hedefi ‘Afrika’

ABD, İsrail’in çıkarları için önce Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’le normalleşme adımları atmıştı.

Ardından Sudan’a yönelen ABD ve İsrail şimdi ise gözünü Afrika’ya dikti. İsrail’in güvenliği için Fas, Cezayir ve Afrika bölgesinde çalışma başlatan Trump, Fas’a İsrail’le savaş halini sona erdirmeyi kabul ettirdi.

Milli Gazete’den Ali Çağlar Tınbek’in haberine göre MOSSAD’a yakınlığıyla bilinen DEBKA File’in yayımladığı Fas raporunda, Trump’ın ABD seçimlerini kaybetmesi sonrası başkanlığı Biden’e teslim etmeden önce son hamlesini de İsrail için, Ortadoğu’da Fas’a yapmayı planladığı ortaya çıktı.

TRUMP NORMALLEŞME ADINA BAE’YE F–35 SATMAYI PLANLIYOR

Raporda ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz aylarda Fas ile yapılan askeri iş birliği anlaşmasına vurgu yaparak, İsrail ile Fas’ın arasındaki buzları eritmeye yönelik de hamle başlattığını duyurdu.

Yayımlanan Fas raporunda, “Trump Arap dünyası ile İsrail arasındaki tarihi çatışmayı sona erdirmek için, başlattığı bu girişimi tamamlamak için 20 Ocak’a kadar bu belirsizliği gidermeye çalışıyor. Öte yandan Trump, İsrail’in bölgede normalleşme çabalarına karşılık, BAE’ye F–35 uçaklarını satmayı gündeme getirdi” ifadeleri yer aldı.