AB’deki ‘Türkiye’ zirvesine Dışişleri’nden tepki: Reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Özel Zirvesi’nde Türkiye'ye dair kabul edilen kararlar tepki gösterdi ve Brüksel-Ankara hattında ilişkilerin Kıbrıs meselesine indirgenmesinin yanlış olduğunu vurguladı.

featured

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “AB ile diyaloğumuzu, mütekabiliyet çerçevesinde, AB’nin önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yönelik adımlarının hızı, düzeyi ve kapsamına göre ele alacağız.” denildi. Türkiye’nin aday ülke olarak AB üyeliği konusunda kararlılığının vurgulandığı açıklamada, “Bununla beraber, işbirliğimizin seçici bir anlayışla, bazı alanlarla sınırlanmasını reddediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

AB’nin Türkiye’ye yönelik stratejik vizyon eksikliği bulunduğunu ifade eden Dışişleri Bakanlığı, AB Komisyonu Ortak Bildirimi’nde yer alan tavsiyelere dair hiçbir somut karar alınmadığını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“17-18 Nisan 2024 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Özel Zirvesi’nde ülkemize ilişkin kabul edilen kararlar, AB’nin ülkemize ve küresel gelişmelere dair stratejik vizyon eksikliğinin yeni bir örneğidir.

Zirve Sonuçlarında ülkemizle işbirliği ve karşılıklı fayda sağlamaya yönelik bir ilişki geliştirilmesinin AB’nin stratejik menfaatine olduğu vurgulanmaktadır. Buna karşın, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı/AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell ve AB Komisyonu tarafından hazırlanan AB-Türkiye ilişkilerine dair Ortak Bildirimde yer alan tavsiyelere ilişkin somut bir karar alınamaması ciddi bir tutarsızlıktır.

Türkiye-AB ilişkilerinde ilerleme sağlanmasıyla Kıbrıs sorununun ilintilendirilmesi tarafımızdan hiçbir zaman kabul görmeyecektir. Çok yönlü Türkiye-AB ilişkilerini Kıbrıs meselesine indirgeyen anlayıştan vazgeçilmesi gerekmektedir. Böylesi bir zihniyet, Kıbrıs sorununa veya diğer bölgesel ve küresel meselelere olumlu ve yapıcı bir katkı sunamaz.

Aday ülke Türkiye, AB üyeliği konusunda kararlılığını korumaktadır. Bununla beraber, işbirliğimizin seçici bir anlayışla, bazı alanlarla sınırlanmasını reddediyoruz. AB ile diyaloğumuzu, mütekabiliyet çerçevesinde, AB’nin önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yönelik adımlarının hızı, düzeyi ve kapsamına göre ele alacağız.”

NE OLMUŞTU?

Avrupa Birliği liderleri, AB Konseyi sonuç bildirisinin Türkiye ile ilgili bölümünde taslak metne kıyasla değişikliğe gitti. Taslakta daha önce yer almamasına rağmen Konsey, Komisyon raporunda belirlenen adımların atılması için AB Daimi Temsilciler Komitesi’ni (COREPER) görevlendirdi.

Sonuç bildirisine ayrıca taslakta yer almayan, “Türkiye’nin yapıcı katılımı, raporda yapıcı katılımı ortak işbirliği alanlarında ilerleme için önemli olacaktır” ifadesi eklendi. Sonuç bildirisinde taslakta da yer aldığı üzere Kıbrıs’ta müzakerelerin tekrar başlamasının AB-Türkiye ilişkileri için önemine vurgu yapıldı.

AB liderlerinin taslak metinde bu değişiklikleri yapmasıyla, Avrupa başkentlerinin hala Türkiye ile yakınlaşma konusunda ihtiyatlı olduğu anlaşıldı.

AB’deki ‘Türkiye’ zirvesine Dışişleri’nden tepki: Reddediyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!