AB’den Çin’e ‘Rusya’ göndermesi: Aynı hatayı yapmayacağız

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "geçmişte Rusya ile jeopolitik farklılıkları ticaret aracılığıyla yönetebileceklerini düşünerek hata yaptıklarını" ifade ederek, "Bugün eskisinden daha güçlü ve bağımsızız. Dersimizi aldık, aynı hatayı bir daha yapmayacağız." diye konuştu.

featured

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Çin’in, Güney ve Doğu Çin denizleri ile Tayvan Boğazı’ndaki “askeri güç gösterisinin küresel yansımalarının olabileceği” uyarısında bulundu.

Von der Leyen, Filipinler ziyareti sırasında, Filipinler İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, Hint-Pasifik Bölgesinde ulusal güvenliği güçlendirmek için bu ülke ile işbirliğini artıracaklarını söyledi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, “Çin’in, Güney ve Doğu Çin denizleri ile Tayvan Boğazı’ndaki askeri güç gösterisi, Filipinler’i ve bölgedeki diğer ortakları doğrudan etkiliyor.” ifadesini kullandı.

Bu “askeri güç gösterisinin küresel yansımalarının olabileceği” değerlendirmesinde bulunan von der Leyen, “Dünyanın en hızlı büyüyen bölgesi olan Asya’da bölgesel istikrarın zayıflaması, küresel güvenliği, serbest ticaret akışını ve bölgede çıkarlarımızı etkiler.” dedi.

Ursula von der Leyen, AB’nin bu nedenle Hint-Pasifik’teki varlığını güçlendirdiğini kaydederek, “özgür ve açık bir Hint-Pasifik’i teşvik etmeyi amaçladıklarını” dile getirdi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi olan Çin’in, “Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için BM Anlaşması kapsamındaki sorumluluğunu tam anlamıyla üstlenmediğini” belirtti.

‘AYNI HATAYI YAPMAYACAĞIZ’

“Geçmişte Rusya ile jeopolitik farklılıkları ticaret aracılığıyla yönetebileceklerini düşünerek hata yaptıklarını” ifade eden von der Leyen, “Bugün eskisinden daha güçlü ve bağımsızız. Dersimizi aldık, aynı hatayı bir daha yapmayacağız.” diye konuştu.

Von der Leyen, “Filipinler, sahip olduğu nikel madeninin yüzde 90’ından fazlasını istihdam ve katma değer yaratmak için ülkede işlemek yerine Çin’e ihraç ediyor ama bu değişebilir. Manila’da olmamın nedeni de bu. Filipinler ve AB, hem ticaret hem de yatırımlar konusunda ortaklığı ilerletmek için büyük bir fırsata sahip.” görüşünü paylaştı.

“Singapur ve Vietnam ile olan ticaret anlaşmalarının sonuç verdiğini” vurgulayan von der Leyen, “Avrupa’nın, diğer ASEAN ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları yapmak istediğini” sözlerine ekledi.

 

AB’den Çin’e ‘Rusya’ göndermesi: Aynı hatayı yapmayacağız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!