AB’den Türkiye’ye açık tehdit!

featured

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Yunanistan ve Güney Kıbrıs yönetimine verdikleri desteği tekrarlayarak “Türkiye’ye yönelik kısıtlayıcı tedbirler gemilere uygulanabilir” ifadelerini kullandı.

Sözde “arabulucu” Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Doğu Akdeniz’deki gerilim konusundaki “Tüm Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan’ı desteklemekle yükümlüdür” açıklamasının ardından Avrupa cephesinden Türkiye’ye karşı bir adım daha geldi. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Türkiye’ye yönelik kısıtlayıcı tedbirler gemilere uygulanabilir” ifadelerini kullandı.

Borrell, Berlin’de düzenlenen gayriresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrasında Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ele alınan konulardan Doğu Akdeniz hakkında AB’nin çıkarlarını korumaya kararlı olduklarını belirten Borrell, Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi ile dayanışma içinde olduklarını dile getirdi. Türkiye’nin tek taraflı eylemlerden kaçınmasını istediklerini aktaran Borrell, şunları ifade etti:

“Hem Türkiye’nin hem AB’nin çıkarına olacak şekilde daha sağlıklı bir ilişki için yol bulmak istiyoruz. Bu nedenle diyalog için gerçek bir alan bırakarak ortak çıkarlarımızı da savunmak için iyi bir yol izlemeliyiz. Diyaloğa ciddi bir şans vermek istiyoruz. Almanya’nın bu yöndeki çabaları için de teşekkür ederim. Ben de yüksek temsilci olarak Türkiye ile zor ve karmaşık ilişkilerimizde müzakerelere alan açmak için çaba göstereceğim.”

‘Tehlikeli bir kriz’ diyen Alman bakan: Yunanistan’la dayanışma içindeyiz

Borrell, AB içinde Türkiye’nin faaliyetlerine yönelik bir rahatsızlık bulunduğunu, bu nedenle AB Konseyinin ilgili çalışma gruplarının çalışmalarını hızlandırılmasını istediğini, Rum kesiminin daha önce iki TPAO yetkilisinin isminin bulunduğu kısıtlayıcı tedbirler listesine yeni isimler eklenmesini önerdiğini söyledi.

KISITLAYICI TEDBİRLER

Borrell, “Türkiye ile ilerleme olmaması durumunda 24 Eylül’deki AB Konseyi toplantısında tartışılmak üzere daha fazla kısıtlayıcı tedbir geliştirebiliriz” dedi.

Kısıtlayıcı tedbirlerin neler olacağı sorulan Borrell, çeşitli seçenekler arasında kişilere yönelik tedbirler bulunduğunu ancak duruma göre varlıkların dondurulması, Avrupa limanlarının, teknolojisinin kullanımı, finansal ve Türk ekonomisinin Avrupa ekonomisiyle bağlantılı sektörel faaliyetlerinin de gündeme gelebileceğini aktardı.Yaptırımların, Türkiye’ye ait gemileri kapsayabileceği, AB’nin şimdilik sadece anlaşmazlıkla bağlantılı isimleri listelediğini belirtti.

ÇATIŞMA RİSKİ VAR

Doğu Akdeniz’de bir çatışma riski bulunduğu görüşünü savunan Borrell, Almanya’nın yaptığı gibi bir ara buluculuğun önemine değindi. Borrell, Türkiye ile AB arasında karmaşık ilişkiler olduğunu belirterek, Türkiye ile ilişkileri “zehirleyen” her konuda görüşmeleri gerektiğini söyledi. Önceliğin Doğu Akdeniz olduğunu aktaran Borrell, diğer konuların önemli olmakla birlikte aciliyet taşımadığını kaydetti. AA

ATİNA’ YAPTIRIM KARARI BEKLİYORUZ’ DEMİŞTİ

Berlin’deki söz konusu toplantı öncesinde konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Josep Borrell’in Türkiye’ye yaptırım seçenekleriyle ilgili bir açıklama yapmasını büyük bir ilgiyle beklediğini söylemişti.

AB’den Türkiye’ye açık tehdit!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

  1. 28 Ağustos 2020, 13:40

    Elinizden geleni yapın. 99 yıl önce Sevr’i yırtıp attık, Türkleri Anadolu’dan sürme projenizi de Atatürk Sakarya da yunan mezarlarına gömdü. Değişen birşey yok. Yine Yunan, yine Fransız, yine İtalyan, Yine Alman. Biz binlerce yıldır buradayız ve hep burada olacağız. Hodri meydan…

  2. Yukaridaki yazinin özeti… sanki bir seyler haykiriyor gibi geliyor….. yunanistanin bunlar bizimde alamiyor ediyorlar sözü: arka tarafta her sey planlanmis ve yunanistana bir Roll verilmis… yunanistan kendisine verilen rolu oynuyor… roll görevi: gerilimi tirmandirmak…, öyleki kaynaklarimiza ortak olmak icin pazarlik yapmaya zorlayacaklar…

  3. 28 Ağustos 2020, 16:41

    Türkiye gizli şekilde Rusya’dan gemisavar füzeler alsın. Bir savaş çıksa onların gemilerine karşı bizim kinjal gibi hipersonik gemisavar füze almalıyız böylece ABD’nin gemilerini ve uçak gemilerini bile batırabiliriz . Ama eğer savaş çıksa ve ABD Yunan Fransa birlikte bize saldırsa ve biz hazır olmasak, Sevr’i imzalama zorunda kalırız, Yunanistan tarihte 7 kez topraklarını genişletti ve pontustan hiç baz geçmemiş, bunların emelleri ellerinde patlamalidir. Eğer bizde güçlü kruz füze ve hipersonik füze olsa savaşta üstünlük bizde olur, sadece savunma sistemler değil , saldırma sistemlerde Ruslardan alabiliriz. Eğer ABD bilse ki bir savaşta Türkiye Nimitz ucak gemilerini batıra bilir, bize karşı saf tutmaz. Bırak diplomasiyi , ab müzakere ile saldırmak için zaman alıyor, bu zamandan Türkiye faydalanıp ve savaş hazırlığı yapsın.

  4. Sizi tayyipde kurtaramayacak çünkü Türk milleti tetikte.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!