ABD'li general: YPG'ye silah vermemiz hataydı

ABD'nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı Emekli Korgeneral Ben Hodges, Washington'ın terör örgütü YPG'ye desteğiyle ilgili çarpıcı sözler sarf etti. Hodges, "YPG'ye silah vermemiz hataydı. Bu o dönem verilmiş taktiksel bir karardı" dedi.

ABD'li general: YPG'ye silah vermemiz hataydı

2014-2018 yılları arasında ABD'nin eski Avrupa Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapan emekli Korgeneral Ben Hodges, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yeni Şafak'ın aktardığına göre, emekli korgeneral Türkiye ile ABD arasındaki en büyük sorunlardan biri olan Washington'ın terör örgütü YPG'ye desteğiyle ilgili şunları söyledi: 

"Bence geçmişte YPG'ye silah vermemiz hataydı. Bu o dönem verilmiş taktiksel bir karardı. YPG IŞİD ile savaşan en etkili güç olarak kabul ediliyordu. Ama şimdi bakınca bunun bir hata olduğunu Türkiye ile ilişkilere verdiği zarardan anlıyoruz. Umarım yeni hükümet bu politikayı gözden geçirip IŞİD'e karşı yeni bir çözüm getirir."

'TÜRKİYE İLE İTTİFAKIMIZI KORUMAYA ODAKLANMALIYIZ'

Amerika'nın YPG'ye silah vermenin Ankara ve Türkiye'nin genelinde nasıl algılandığına daha çok hassasiyet gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Hodges, "Bence bu bir hataydı. Bu hatayı düzeltebiliriz. YPG ile geçici bir ilişki yerine Türkiye ile ittifakımızı korumaya odaklanmalıyız" dedi.

'GÜNCELLEME VAKTİ GELDİ'

ABD ve Türkiye arasındaki güvenin yeniden tahsis edilmesinin şart olduğunu söyleyen Hodges, CNN ekranlarından "Bence Türkiye Amerika 2.0 güncellemesinin vakti geldi. İki eski müttefik arasındaki ilişkinin çerçevesini değiştirmeliyiz" diye konuştu.