ABD’li sanatörden ‘uçuşa yasak bölge’ çıkışı

Türkiye'nın Barış Pınarı harekatına karşı çıkıp ülkemize yönelik yaptırım tasarısında imzası olan Graham, İdlib harekatını desteklediğini ve Türkiye'ye destek verilmesi gerektiğini söyledi.

ABD’li sanatörden ‘uçuşa yasak bölge’ çıkışı

Suriye’nin İdlib şehrinde Türk askerine yönelik hava saldırısı gerçekleşti. Hatay Valiliği’nden yapılan son açıklamaya göre 33 asker şehit oldu.

Saldırılar sonrasında, ABD Senatörü Lindsey Graham, Suriye’nin İdlib kentinde uçuşa yasak bölge kurulması için çağrıda bulundu. Graham, yaptığı çağrıda, “Türkiye’nin İdlib’e müdahalesini çok takdir ediyorum. Şimdi uluslararası toplumun binlerce masum erkek, kadın ve çocuğu korkunç bir ölümden kurtarmak için uçuşa yasak bir bölge kurmanın zamanı geldi.” dedi.

PKK/PYD’NİN SAVUNUCUSU

Türkiye’nin PKK/PYD terörüne karşı yaptığı operasyonlara en şiddetli tepkiyi veren Graham, ABD askerlerinin Suriye’den çıkarılmasına karşı çıkmıştı.

YPG/PKK’lı teröristleri “ABD’nin DEAŞ’ı yenmesine yardım eden Kürt kuvvetler” olarak nitelendiren Graham, Türkiye’yi Suriye’nin kuzeyine bir operasyon düzenlemesi durumunda “yaptırım” uygulamakla tehdit etmişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Graham’la ilgili “Şimdi de çıkmış terör örgütünü savunuyor. Kimin iki yüzlü olduğunu herkes çok açık ve net bir şekilde görüyor.” dedi.