ABD’li senatör: Türkiye’ye yaptırım uygularsak Rusya ile yakınlaşır

Türkiye'ye yaptırım getirilmesine karşı çıkan Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, 'Türkiye'ye yaptırım uygulamak, Ankara ile Rusya'nın yakınlaşması olarak geri tepebilir' dedi.

ABD’li senatör: Türkiye’ye yaptırım uygularsak Rusya ile yakınlaşır

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Temsilciler Meclisinde Türkiye’ye yaptırım getirilmesini isteyen mevzuatına karşı çıktı.

Sputnik’in aktardığına göre Cumhuriyetçi Parti’nin Kentucky Senatörü McConnell, “Bir NATO üyesi olan Türkiye’ye yaptırım uygulamak, Ankara ile Rusya’nın yakınlaşması olarak geri tepebilir” ifadelerini kullandı.

McConell, Temsilciler Meclisi’nin aldığı mevzuat kararı ile ABD Senatosu arasında bir bölünme olduğunu gösterdi.

Öte yandan Demokratların ağırlıklı olduğu Temsilciler Meclisinden önümüzdeki hafta Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda bir oylama yapılacağı aktarıldı.

‘TÜRKİYE’Yİ NATO’NUN KUCAĞINA OTURTMALIYIZ’ DEMİŞTİ

Mitch McConnell, Washington Post için kaleme aldığı “Suriye’den çekilmek büyük bir hatadır” başlıklı makalede ABD ile Türkiye arasındaki mutabakatı değerlendirmişti.

McConnell şunları yazmıştı:

“ABD cidden NATO müttefikimiz olan Türkiye yerine, Rusya, Suriye ve İran güçlerinin mi bölgeyi kontrol etmisini tercih ediyor? Türkiye’yi yine hizaya getirmek için ikisini de, havucu da sopayı da göstermeliyiz ve aynı zamanda onun haklı güvenlik endişelerine saygı duymalıyız. Yeniden Amerikan askerlerini bölgeye yerleştirmenin koşullarını yaratıp Türkiye’yi Rusya’dan uzaklaştırarak yine NATO’nun kucağına oturtmanın imkanlarını aramalıyız. Bu kargaşanın tehdidi altında olan İsrail ve Ürdün gibi müttefiklerimiz ile daha sıkı çalışmalıyız ve Esad rejimine yönelik uluslararası baskıyı iki misline çıkarmalıyız.”